الفیاض: الحشد الشعبی اجازه جعل نظام دمکراتیک عراق را نمی‌دهد

رئیس سازمان الحشد الشعبی نیروهای این سازمان را رکن اساسی برای حفظ ثبات و امنیت عراق توصیف و تاکید کرد اعتراض این سازمان به نتایج انتخابات برای حفاظت از نظام دمکراتیک در عراق است.

به گزارش موازین نیوز، در بیانیه اداره اطلاع رسانی الحشد الشعبی آمده است: فالح الفیاض امروز با حضور رئیس ستاد الحشد الشعبی و فرماندهان آن، برجسته‌ترین تحولات کشور را بررسی کردند.
الفیاض در این نشست تاکید کرد: الحشد الشعبی یک نیروی اساسی برای حفاظت از نظام دموکراتیک در عراق است و هیچ کسی نمی‌تواند خارج از چارچوب قانون به آن تعرض کند.
وی افزود: وظیفه الحشد الشعبی حفاظت از خودش نیست، بلکه الحشد الشعبی در کنار نیروهای امنیتی حافظ امنیت و ثبات کشور است.

رئیس سازمان الحشد الشعبی گفت: ما در اعتراض به نتیجه انتخابات از چارچوب‌های قانونی حمایت می‌کنیم و البته در سیاست یک گونه عمل می‌کنیم و در الحشد الشعبی کار دیگری داریم.
الفیاض ادامه داد: ما اجازه ظهور هیچگونه دیکتاتوری یا جعل نظام دموکراتیک را نخواهیم داد.

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق که دهم اکتبر جاری (۱۸ مهرماه) برگزار شد، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات سخن گفتند.

شماری از شهرهای عراق نیز شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به این نتایج است و معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء هستند؛ زیرا معتقدند که در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد، اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد. پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد. امری که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های‌ سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تایید می‌کنند.