انتقاد چین از جانبداری آمریکا از رژیم صهیونیستی در نشست شورای امنیت

وزیر امور خارجه چین امروز در جریان نشست شورای امنیت تأکید کرد: تنها به‌خاطر ممانعت یک کشور، شورای امنیت نتوانست صدای خود را به جهان منعکس کند.

وزیر امور خارجه چین امروز در جریان نشست شورای امنیت تأکید کرد: تنها به‌خاطر ممانعت یک کشور، شورای امنیت نتوانست صدای خود را به جهان منعکس کند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «وانگ یی» وزیر خارجه چین و رئیس نشست مجازی شورای امنیت درباره اوضاع غزه گفت: متأسفانه به‌‌خاطر ممانعت یک کشور، شورای امنیت نتوانست صدای خود را به گوش جهانیان برساند.

وی تأکید کرد: ما از آمریکا می‌خواهیم مسئولیت‌های خود را عهده‌دار شود.

وزیر خارجه چین افزود: ملت فلسطین حق دارد کشور مستقل خویش را تشکیل دهد و وضعیت کنونی نباید ادامه پیدا کند، ما خواستار تشکیل کشور فلسطین هستیم.

ریاض مالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان نیز در سخنانی در نشست شورای امنیت خواستار تحریم رژیم صهیونیستی و توقف صادرات اسلحه به این رژیم به‌خاطر ارتکاب جنایات جنگی در حق ملت فلسطین شد.

سامح شکری وزیر خارجه مصر در نشست مجازی شورای امنیت گفت: مسئله فلسطین در طول تاریخ بارها سیری قهقرایی را طی کرده است و همین مسئله موجب شده است امروز به اینجا برسیم. کوچاندن اجباری فلسطینیان، یکی از سیاست‌های هدفمند اسرائیل است.

وی اضافه کرد: راه‌حل تشکیل دو کشور همچنان تنها گزینه عملی برای گذر از وضعیت مبهم و بحرانی کنونی است. کوچاندن اجباری فلسطینیان و مصادره خانه‌های آنان در قدس و کرانه باختری به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

شکری ابراز کرد: مصر از آغاز درگیری‌ها از طریق تماس‌های گسترده در تلاش برای توقف فوری درگیری‌ها و آرام‌سازی اوضاع و ازسرگیری مذاکرات جدی بود. مصر تنها راه‌حل بحران کنونی در اراضی اشغالی را احقاق حقوق ملت فلسطین از جمله تشکیل کشور مستقل خویش می‌داند.

وزیر خارجه تونس نیز در نشست شورای امنیت گفت: ما بار دیگر حملات اسرائیل به غزه را محکوم می‌کنیم. وضعیتی که اکنون فلسطینیان در آن قرار دارند، ادامه همان وضعیتی است که چندین دهه است با آن مواجه هستند.

وی افزود: از جامعه بین‌الملل و شورای امنیت دعوت می‌کنیم حمایت‌های لازم را از ملت فلسطین به‌عمل آورد. جامعه جهانی باید به مسئولیت خود عمل کند و اسرائیل را وادار به پایان اشغالگری در فلسطین نماید.