اگر سپاه نبود، هنوز زیر آب بودیم

حضور سرزده فرمانده کل سپاه در مناطق سیل‌زده جنوب کشور

هفته گذشته با اوج‎گیری بارندگی‌ها در جنوب و جنوب غرب کشور شاهد آبگرفتگی وسیع در برخی شهرهای استان خوزستان و همچنین سیل در استان بوشهر بودیم. در استان خوزستان با توجه به سابقه چندباره آسیب زدن سیلاب و آبگرفتی به زندگی مردم با وجود مصوبات و بودجه‌های خاص برای تسریع در عملیات عمرانی ساخت شبکه فاضلاب در استان خوزستان رئیس دستگاه قضا بر آن شد تا رئیس سازمان بازرسی کل کشور برای بررسی قصور احتمالی راهی منطقه شود. از طرفی فرمانده کل سپاه در سفری از پیش تعیین نشده وارد استان شد و رو در رو با مردم آسیب دیده از آبگرفتگی و سیلاب روند امداد و نیز عملیات عمرانی تعجیلی برای رفع همیشگی این مشکل را بررسی کرد.
سرلشکر سلامی هدف از انجام سفر به خوزستان را بررسی و پیگیری مشکلاتی که در اثر بارش شدید باران برای هموطنان حادث شده است، عنوان و اظهار کرد: «مقرر شد با مشارکت گسترده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) مسیرهایی برای هدایت و انتقال آب‌های سطحی در صورت بارندگی‌های مشابه ایجاد شود.» وی پس از بازدید از پروژه‏های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در اهواز که به منظور حل مشکلات مردم در حال انجام است، گفت: «در اثر وقوع سیل مردم خسارت‌های قابل توجهی را متحمل شدند؛ به همین دلیل مقرر شد با مشارکت گسترده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) مسیرهایی برای هدایت و انتقال آب‌های سطحی در صورت بارندگی‌های مشابه ایجاد شود.» اما روی دیگر سفر فرمانده کل سپاه آغاز عملیات بازسازی و تجهیز منازل آسیب‌دیدگان در راستای مأموریت امداد، مردم‌یاری و محرومیت‌زدایی سپاه بود. بازسازی و تجهیز منازل مسکونی و جایگزین‌سازی وسایل زندگی کسانی که در آبگرفتگی اخیر دچار خسارت شده‌اند، مأموریت فرمانده کل سپاه به فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) بود. بخش مهم این سفر را می‌توان حضور در میدان و گفت‎وگوی رو در روی فرمانده کل سپاه با آسیب‌دیدگان از سیل و آبگرفتی این استان دانست که متأسفانه در اثر برخی قصور مسئولان دولت در استانداری به علت نبود سرعت عمل در اجرای پروژه‏های لازم برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث دچار چنین آسیب‏هایی شده‎اند. در این بازدید میدانی فرمانده کل سپاه علاوه بر شنیدن درد دل مردم آسیب‌دیده و آرامش‌بخشی لازم، سپاه را یار و یاور همیشگی مردم نشان داد. در این بازدید میدانی جوان خوزستانی به فرمانده کل سپاه گفت اگر نبود سپاه و اگر نبود این لباس ما هنوز هم زیر آب بودیم… همچنین فرمانده کل سپاه به دومین منطقه آسیب‌دیده خوزستان از سیل اخیر رفت و پس از بازدید از مناطق سیل‌زده، با حضور در جمع مردم آسیب‌دیده از سیل در بندر امام خمینی(ره) مشکلات این شهر را اساسی توصیف و اظهار کرد: «از مسئولان استان تقاضا داریم با جدیت به مشکلات مردم عزیز این شهر رسیدگی کنند.» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای رفع اساسی این مشکل آمادگی کامل دارد؛ به همین منظور برنامه‌ریزی کرده‌ایم با انجام لوله‌کشی در چند نقطه شهر شرایطی را فراهم کنیم که اگر بار دیگر بارشی رخ داد، این مشکلات تکرار نشود.
فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز در خصوص سیل خوزستان و کمک به آسیب‌دیدگان این سیل گفت: «منطقه سوم دریایی سپاه و نیز ناوگان بسیج مردمی این نیرو تا پایان رفع مشکل از مردم خوزستان در کنار آنها هستند و در بندر امام خمینی(ره) قرارگاه جهادی امدادی امام علی(ع) به فرماندهی سردار اباذری اقدام به سازماندهی کمک‌های مختلف نیروی دریایی سپاه به مردم سیل زده شهر جراحی و بندر امام خمینی(ره) کرده‎اند.»