برنامه‌های حرم رضوی در اربعین حسینی اعلام شد/ از مدیحه‌سرایی و مرثیه‌خوانی تا سوگواره‌های رضوی و مهر محرم

معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی همزمان با اربعین حسینی(ع) مراسم‌های مختلفی را در صحن و سرای حرم امام رضا(ع) ویژه دلدادگان و جاماندگان حسینی برگزار می‌کند.

ویژه‌‌برنامه‌های اربعین حسینی(ع) در حرم مطهر رضوی(ع) از روز یکشنبه ۴ مهرماه از ساعت ۱۶:۳۰ در صحن پیامبر اعظم(ص) آغاز می‌شود. در این مراسم حجج اسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی و مهدی شریعتی‌تبار در سخنانی به تبیین ابعاد قیام حسینی می‌پردازند و مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) در سوگ سید و سالار شهیدان به مرثیه‌سرایی خواهند پرداخت.

ساعت ۲۰ نیز بخش دوم این مراسم در صحن پیامبر اعظم(ص) برگزار می‌شود که حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری سخنرانی این مراسم را به‌عهده خواهد داشت و امیر عارف مداح و ذاکر اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) به مدیحه‌سرایی می‌پردازد؛ زیارت وارث نیز در قالب پویش بین‌المللی «شب اربعین» توسط مجتبی رمضانی قرائت خواهد شد.

ویژه‌برنامه‌های روز اربعین حسینی (۵ مهر ماه) نیز از ساعت ۹:۳۰ صبح در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد آغاز می‌شود و آیت الله سید احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی سخنران این مراسم خواهد بود و هادی الهی مداح و ذاکر اهل‌بیت(ع) به مرثیه سرایی می‌پردازد.

دیگر مراسم روز اربعین حسینی با سخنرانی حجج اسلام محمدجواد نظافت و مهدی شریعتی‌تبار از ساعت ۱۶:۳۰ در صحن پیامبر اعظم(ص) برگزار می‌شود و پس از آن زیارت امین‌الله توسط علی ملائکه قرائت خواهد شد، همچنین شعرخوانی و قرائت حدیث شریف کسا از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

مراسم شام اربعین حسینی نیز پس از قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، با دکلمه‌خوانی سلمان رحمان‌زاده در صحن پیامبر اعظم(ص) آغاز می‌شود و پس از سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری، میثم مطیعی مداح و ذاکر اهل‌بیت(ع) به مداحی و ذکر مصیبت می‌پردازد.

قرائت زیارات و ادعیه در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی از دیگر برنامه‌های مناسبتی اربعین اباعبدالله الحسین(ع) در حرم مطهر رضوی خواهد بود.

دومین «سوگواره رضوی» در ایام پایانی ماه صفر

همزمان با فرا رسیدن ایام پایانی ماه صفر، ویژه‌برنامه‌های متعددی از سوی آستان قدس رضوی تدارک و پیش‌بینی شده و در این میان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز کنار سایر مؤسسات برای این ایام برنامه‌های ویژه‌ای را در نظر گرفته است.

دومین سوگواره رضوی یکی از این برنامه‌هاست که با محوریت، مصاحبه، نشست‌های تخصصی در قالب وبینار، کرسی ترویجی و رونمایی از آثار برتر برگزار می‌شود.

در قالب این سوگواره جمعی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی در این ایام به‌صورت برنامه‌های رادیویی به سؤالات و شبهات مخاطبان پاسخ می‌دهند؛ برگزاری نشست‌های تخصصی نیز با دو محوریت «زیارت در منابع روایی اهل‌سنت» و «زیارت در آئین زرتشت» در قالب فضای مجازی و وبینار از برنامه‌های اجرایی این ایام است.

«ولایتعهدی امام رضا(ع) از منظر فقه» و «صلوات بر پیامبر(ص) از دیدگاه قرآن و حدیث» عنوان موضوعاتی است که در قابل کرسی ترویجی تبیین و بررسی می‌شود.

همچنین چهل و دومین جلد از کتاب ارزشمند «المعجم فی فقه لغه القران و سرالبلاغه» و همچنین «مقام الرضا(ع)؛ مروری بر زندگانی امام رضا(ع)»، «مرزبان ایمان و عقیده؛ زندگینامه حضرت آیت الله شیخ غلامحسین تبریزی»، «دانشنامه کربلا»، «سیره اجتماعی امام حسن(ع)» و «مقایسه سیمای امام حسین(ع) در مقاتل عصر قاجار» عنوان آثار تازه‌نشر‌یافته این مرکز است که در ایام دهه پایانی ماه صفر رونمایی و معرفی خواهد شد.