بیش از یک میلیون زائر در ماه رمضان به زیارت خانه خدا مشرف شدند

بیش از یک میلیون نفر از افراد ساکن عربستان در شرایط کرونا با رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی در ماه مبارک رمضان امسال به زیارت خانه خدا مشرف شده و اعمال عمره مفرده را به جای آوردند

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، امسال در ماه مبارک رمضان با وجود شیوع کرونا متولیان حرمین شریفین پذیرای زائران بودند و عمره مفرده فقط برای افراد ساکن عربستان برگزار شد.

این امر در حالی است که هر ساله میلیون‌ها زائر از نقاط دور و نزدیک جهان برای زیارت خانه خدا و انجام عمره مفرده در ایام‌ ماه مبارک رمضان به عربستان سفر می‌کردند که سال گذشته با شیوع کرونا درهای خانه خدا بسته و عمره مفرده نیز لغو شد.

اما امسال در یک ماه، عربستان پذیرای بیش از یک میلیون عمره‌گزار بود و در ماه مبارک رمضان بیش از یک میلیون زائر ساکن عربستان با رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی به خانه خدا مشرف شدند.

البته در روزهای نخست ماه مبارک رمضان، متولیان مسجدالحرام تصمیم به کاهش ‌پذیرش زائران گرفتند و حتی تزریق واکسن را شرط تشرف به مسجدالحرام عنوان کردند، اما از دهه سوم ماه رمضان با واکسیناسیون عمومی در عربستان، تعداد زائران خانه خدا نیز افزایش یافت؛ تا جایی که در برخی از روزهای ماه رمضان بیش از ۸۰ هزار زائر در جوار خانه خدا نماز جماعت اقامه کردند.

البته بر اساس گزارش مسؤولان سعودی، در یک‌ماه اخیر هیچ گزارشی مبنی بر ابتلای زائران خانه خدا به ویروس کرونا گزارش نشده و اقدامات مختلفی برای جلوگیری از شیوع کرونا در مکه مکرمه اتخاذ شده است.

به گزارش فارس، عربستان با افزایش پذیرش زائران در روزهای اخیر درصدد برآورد و نحوه کنترل زائران است تا خود را برای برپایی حج تمتع در شرایط کرونا آماده کند. البته هنوز درباره نحوه پذیرش زائر خارجی در حج تمتع سال جاری هیچ کدام از مقامات سعودی اظهار نظری نکرده‌اند.