حاج هاشم امانی از مبارزان انقلاب و یاران امام خمینی (ره) دعوت حق را لبیک گفت

مبارز خستگی‌ناپذیر پس از عمری تلاش در راه اعتلای انقلاب اسلامی ایران و یاری حضرت امام خمینی (ره) دعوت حق را لبیک گفت.

حاج هاشم امانی، مبارز خستگی‌ناپذیر پس از عمری تلاش در راه اعتلای انقلاب اسلامی ایران و یاری حضرت امام خمینی (ره) در سن ۹۷ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

وی از مبارزان و فعالان دوران انقلاب اسلامی بود که بارها در راه مبارزه با طاغوت متحمل زندان و شکنجه شده بود.

ترک تحصیل به دلیل تعلیمات ضد دین در مدارس

حاج هاشم امانی متولد سال ۱۳۰۳ تهران بود. کودکی وی در محله خیام گذشت و تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ثریا گذراند اما به دلیل تعلیمات ضد دین در مدارس به خواست پدر ترک تحصیل کرد و در بازار در کنار پدر به شغل امانت فروشی مشغول شد. نام‌خانوادگی آنها هم برگرفته از این شغل بود.

وی در ادامه برای اینکه از تحصیل عقب نماند در جلسه درس برادرش که عربی تدریس می‌کرد شرکت کرد و در ادامه در جوانی به صف مبارزان با طاغوت پیوست.

مبارزه با کاپیتالاسیون

مرحوم حاج هاشم امانی به همراه یارانش در جریان اجرای حکم شرعی حسن‌علی منصور نخست وزیر شاه و عامل اجرای کاپیتالاسیون آمریکایی دستگیر شده بود.

وی ابتدا به همراه شهیدان صادق امانی، محمد بخارایی، مرتضی نیک‌نژاد و رضا صفار هرندی به مرگ محکوم شدند. رژیم شاه سپس حکم او و شهید مهدی عراقی را به حبس ابد تغییر داد.

تحمل ۱۳ سال زندان ستم‌شاهی

حاج هاشم امانی سیزده سال در زندان شاه بود و کمی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به همراه دیگر یارانش نظیر مرحوم عسگراولادی از زندان آزاد شد. کتاب خاطرات آن مرحوم به چاپ رسیده است.

انتها