رمز تحقق «گام دوم انقلاب»

با گذشت دو سال از صدور این بیانیه مهم اگرچه اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما برای رسیدن به نقطه مطلوب و ترسیم شده در این سند مهم نیازمند حمیت، تلاش و از خود گذشتگی های بیشتری هستیم.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، دکتر حامد رحیم پور طی یادداشتی در روزنامه خراسان نوشت:

رهبر انقلاب در نخستین روز از آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای به توصیف وضعیت گذشته، تحلیل کنونی و ترسیم آینده پرداختند که عنوان «گام دوم» را از آن خود کرد. جمع شدن یک جای مجموعه‌ای شامل نگاه تاریخی، توصیف وضع موجود، نشان دادن چشم‌انداز، راه نیل به چشم‌انداز و موتور محرک و پیشران حرکت به سمت چشم‌انداز از مهم ترین ویژگی های این بیانیه مدون و جامع است. اکنون و با گذشت حدود دو سال از زمان صدور این بیانیه که یکی از مهم‌ترین سندهای فکری جمهوری اسلامی و انقلاب است زمان خوبی است تا ضمن بازخوانی این سند مهم نگاهی به پیاده کردن مفاد این سند در روند گفتمانی، تقنینی، اجرایی و … جامعه بیندازیم.

بیانیه گام دوم همان طور که گفتیم به عنوان یکی از اسناد مهم جمهوری اسلامی دارای یک شاکله ویژه و جامع است به عبارتی این سند ضمن بررسی تجربه گذشته و آسیب‌شناسی دستاوردها و ضعف های اجرایی و ساختاری به ارائه راهبردهایی برای رسیدن به نقطه مطلوب تمدن‌سازی می‌پردازد. بدیهی است برای هر گونه اصلاحی درابتدا باید شناخت دقیقی ازضعف ها و اشکالات و همچنین توانایی ها،دستاورد ها و ظرفیت های خود داشته باشیم که یکی از نکات ویژه این بیانیه ارائه تصویری نسبتا جامع از این وضعیت است. توجه به ظرفیت ها، ضمن اذعان به عقب ماندگی ها نشان از نگاه واقع بینانه در تنظیم این سند دارد.

از جمله نکات شاخص این بیانیه مخاطب قراردادن نسل جوان کشور است که در جای جای این بیانیه به فراخور موضوع ، دعوت به حضور و نقش آفرینی می شوند. جوانانی تحصیل‌کرده، پُرانرژی و آینده‌ساز که به دلیل رویکردهای غلط سال‌های پس از دهه۶۰، با بی‌مهری مدیران مواجه بودند و امکان بروز درخور شایستگی‌هایشان در عرصه‌های مدیریتی را نیافتند. البته تاکید بر نقش جوانان نافی استفاده از تجربه مدیران با تجربه نیست چرا که ایشان در همین دو سالی که از صدور این بیانیه می گذرد چند بار بر این نکته تاکید کرده اند اما پر واضح است که نسل جوان در مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی و تحقق آن نقشی بسزا دارد.

یکی از چالش های اصلی در هر جامعه ای پیاده کردن عدالت در آن جامعه است که به درستی در این بیانیه به آن توجه و تاکید شده است. عدالت، اساس هر حکومت و عامل بقا و پابرجایی آن است به خصوص در جامعه‌ای که در مبانی و ساختار آن مظهر عدالت، امیرمومنان(ع) به عنوان الگو مطرح شده است. با این بیان یکی از دغدغه ها و به عبارتی یکی از آسیب های پیش روی انقلاب از نظر رهبر انقلاب ضعف کارکرد عدالت در سطح جامعه اسلامی و انقلابی است.

ایشان در این باب در بخشی از بیانیه صریح و روشن فرموده اند: «نارضایتی این حقیر از کارکرد عدالت در کشور به دلیل آن که این ارزش والا باید گوهر بی‌همتا بر تارک نظام جمهوری اسلامی باشد و هنوز نیست، نباید به این معنی گرفته شود که برای استقرار عدالت کار انجام نگرفته است. واقعیّت آن است که دستاوردهای مبارزه با بی‌عدالتی در این چهار دهه، با هیچ دوره‌ دیگر گذشته، قابل مقایسه نیست. البتّه عدالت مورد انتظار در جمهوری اسلامی که مایل است پیرو حکومت علوی شناخته شود، بسی برتر از این هاست و چشم امید برای اجرای آن به شما جوان هاست». از کلام ایشان برداشت می شود که جامعه با عدالت علوی فاصله دارد ولی این بدان معنا نیست که دستاوردهای عدالت طلبانه نظام مقدس جمهوری اسلامی را نیز از بدو تاسیس نادیده گرفت و در این خصوص مجدد روی سخن ایشان با جوانان پرشور و پرنشاط انقلابی است.

یکی از ویژگی های سنجش موفقیت یک سیستم، کارآمدی آن مجموعه است به عبارتی آن چه در منظر عینی می تواند ملاک ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت قرار گیرد میزان کارآمدی و توان رفع مشکلات است که در بیانیه گام دوم ضمن احصای مشکلات و برشمردن توانمندی ها و ظرفیت ها شاهد ارائه راهکارها و توصیه هایی برای رسیدن به نقطه مطلوب کارآمدی هستیم.

مثلا وقتی در این بیانیه درباره چالش‌های درونی اقتصاد شامل عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی سخن به میان می آید راهکارهایی نیز برای رفع این عیوب ساختاری ارائه می شود که به طور مشخص با توجه به این که این روزها بحث بررسی لایحه بودجه مطرح است در بخشی به معضل «بودجه بندی معیوب و نامتوازن» به عنوان یکی از عیوب ساختاری اشاره می شود که ضرورت داشت با توجه به مطرح شدن این مسئله در بیانیه دو سال قبل مسئولان و متولیان امر پس از گذشت این زمان ضمن اصلاح ساختار‌های معیوب به شاکله ای کارآمد برای بودجه دست می یافتند که متاسفانه محقق نشده است. البته موارد بسیار دیگری را می‌توان یافت که خوشبختانه نشان می دهد تغییر ریل گذاری در آن ها صورت گرفته و جهت گیری های معیوبی که مثلا در شفافیت، مبارزه با فساد، توجه واقعی به علم وکاهش اتکا به نفت و…وجود داشته در حال اصلاح است.

سخن گفتن از مفاد بیانیه گام دوم انقلاب پس از گذشت دو سال از صدور این بیانیه مهم شاید از یک منظر فقط بازخوانی آن باشد اما بدیهی است هر طرح ،دکترین و اصولی برای این که به منصه ظهور برسد باید ضمن تبدیل شدن به گفتمان آن جامعه در لایه های مختلف رسمی،غیر رسمی و عمومی آن جامعه رسوخ کند و جهت گیری های حرکتی اجتماع متناسب با آن تنظیم شود با گذشت دو سال از صدور این بیانیه مهم اگرچه اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما برای رسیدن به نقطه مطلوب و ترسیم شده در این سند مهم نیازمند حمیت، تلاش و از خود گذشتگی‌های بیشتری هستیم.