ساخت دستگاه سنجش میزان اسیدی و قلیایی بودن محلول‌ها برای نخستین بار در ایران

یکی از ضرورت‌های شناخت ماهیت مواد و فرآورده‌های پیچیده، استفاده از دستگاه‌های آنالیز است که فناوری پیشرفته‌ای دارند؛ تجهیزاتی که به همت متخصصان داخلی ایران‌ساخت شده است.

علی دیلمقانی مدیرعامل شرکت آرال تجهیز آزما به تولید محصولات و پشتیبانی تخصصی آزمایشگاه‌های پژوهشی و صنعتی سراسر کشور اشاره کرد و گفت: با توسعه دانش فنی و بومی‌سازی تجهیزات فناورانه و تخصصی در حوزه آزمایشگاهی بر این اساس اهدافی مثل شناسایی نیازمندی‌های آزمایشگاه‌های علمی، پژوهشی و صنعتی کشور، تأمین تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت در دستور کار قرار گرفت.

 

ارائه خدمات فناورانه به آزمایشگاه‌ها

فعالان فناور این شرکت به حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی دستگاه‌های پیشرفته آنالیز مواد دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی ورود کردند که ارائه و پشتیبانی آن‌ها از سوی شرکت‌های تأمین‌کننده خارجی به دلیل شرایط تحریم قطع شده بود.

بر همین اساس، خدماتی مانند نصب و راه‌اندازی، تأمین قطعات یدکی، آموزش علمی و کاربردی، استانداردسازی و کالیبراسیون ‌تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در حوزه‌های شیمی و مهندسی شیمی، متالورژی، پلیمر، نفت و گاز و پتروشیی و غیره شروع به فعالیت کردیم.

 

تولید تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت

این شرکت فناور به تازگی توانست خدمات خود را در حوزه تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی به یک برند بدل کند و تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد را با استفاده از فناوری روز وارد و دستگاه های گزارش‌گر داده در حوزه الکتروشیمی تولید کند.

این دستگاه ها، وسایل الکترونیکی هستند که داده های مختلف را از حسگرهای خاص دریافت و آ نها را به نمایش درآورده و ذخیره می کنند. این دستگاه ها قابلیت اتصال به تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر را دارند و می توان اطلاعات دریافتی را نمایش داده و ذخیره کرد.

نخستین محصول ساخت این شرکت، دستگاه سنجش قلیایی یا اسیدی بودن با قابلیت اندازه گیری دما است بود که در نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت معرفی و به نمایش گذاشته شده اند.

نمونه پیشرفته و روزآمد این دستگاه با قابلیت گیری دما، هدایت الکتریکی و میزان اسیدی بودن محلول‌های شیمیایی و دستگاه و نمونه دیگر با قابلیت اندازه گیری دما و هدایت الکتریکی محلول‌های شیمیایی، تجاری‌سازی شده است.

همچنین حسگرهای گازهای هیدروژن سولفید، کربن منواکسید ، اکسیژن و گازهای قابل اشتعال مانند متان و ساخت دستگاه تشخیص گاز که در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد فراوانی دارند در دستور کار این شرکت فناور قرار دارد.

 

ساخت نمونه‌ای برای نخستین بار در کشور

روش طراحی و ساخت این دستگاه نمونه مشابه خارجی ندارد ضمن آن‌که از حیث از لحاظ قیمت، کیفیتی مطابق با استانداردها دارد. برنامه‌ریزی قابل ارتقا برای اندازه‌گیری یون‌های آمونیوم و کلر مورد استفاده در صنعت آب کشور نیز از دیگر قابلیت‌های این دستگاه به شمار می‌رود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، از دیگر مزایای این دستگاه گفت و ادامه داد: دستگاه های اندازه گیری سنجش قلیایی و اسیدی ، دما و هدایت سنجی، بازار فوق العاده وسیعی دارند. قیمت دستگاه های مشابه خارجی بسیار بالا است و کیفیت دستگاه های ایرانی موجود اگرچه پایین است، تلاش کردیم تا با استفاده از خلاقیت و فناوری روز، دستگاهی به بازار ارائه دهیم که دارای کیفیت بالا و قیمتی مناسب باشد.