سخنگوی وزارت خارجه: در مذاکرات وین موضوعی به نام توافق اولیه وجود ندارد/ گفت‌وگوهای ایران و عربستان درباره موضوعات منطقه‌ای است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توافق اولیه با ۱+۴ اظهار داشت: هنوز گفت‌وگوها ادامه دارد هر سه کارگروه کارهای خود را انجام دادند. درصد قابل توجهی از مسائل باقیمانده در این کارگروه تکمیل شده درصدی هم به تصمیمات سیاسی نیاز دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توافق اولیه با ۱+۴ اظهار داشت: هنوز گفت‌وگوها ادامه دارد هر سه کارگروه کارهای خود را انجام دادند. درصد قابل توجهی از مسائل باقیمانده در این کارگروه تکمیل شده درصدی هم به تصمیمات سیاسی نیاز دارد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه امیدوارم به زودی آرمان بلند فلسطین تحقق یابد و شاهد آزادی فلسطین باشیم، روز ارتباطات و روابط عمومی به فعالان رسانه‌ای تبریک گفت.

وی با اشاره به تحولات حوزه دپیلماسی در هفته گذشته گفت: حوزه سیاست خارجی هفته گذشته شاهد تحولات و اقدامات مهمی بود که بخشی از آن به تحولات در سرزمین اشغالی و برخی در منطقه و حوزه روابط خارجه ایران برمی گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: وزیر امور خارجه دوشنبه گذشته با همتای عراقی درباره تحولات عراق و سرکنسولی ایران در کربلا گفت وگو کرد. علاوه بر گفت وگوهای سران کشورها با یکدیگر، ظریف با همتای ترکیه‌ای خود صحبت کردند و پیامی منتشر کردند.

خطیب زاده افزود: روز چهارشنه هم نشستی با کمیته ملی المپیک و دیداری با آقای صالحی داشتیم تصمیمات خوبی گرفته شد تا وزارت خارجه برای موفقیت کمیته در توکیو کمک کند.

وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به سوریه گفت: آقای ظریف هفته قبل به سوریه برای موضوعات دو جانبه و انتخابات پیش روی این کشور و تحولات فلسطین انجام شد و ایشان در این سفر در دیدار با گروه‌های فلسطینی حاضر در سوریه بر حمایت همه جانبه ایران از مقاومت فلسطین تاکید کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر ظریف به اروپا گفت: سفر اروپایی وزیر امور خارجه پنج شنبه با سفر به اسپانیا آغاز شد و در این سفر غیر از دیدار با همتای خود با وزیر اقتصاد این کشور هم تبادل نظر کرد.

خطیب زاده با اشاره به حضور وزیر امور خارجه در نشست کنفرانس اضطراری مجازی وزیران خارجه کشورهای اسلامی گفت: ایشان دیروز وارد رم شدند و امروز هم با مقامات واتیکان دیدار داشتند و بعد هم با مقامات ایتالیا دیدار خواهند کرد. جلسات کمیسیون دو جانبه در وین پیگیری شده است و ادامه دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: منتظر هستیم در صورت لزوم کمیسیون مشترک جلسه‌ای در وین داشته باشد.

خطیب زاده در پاسخ به سئوالی درباره توافق اولیه با ۱+۴ گفت: هنوز گفت وگوها ادامه دارد هر سه کارگروه کارهای خود را انجام دادند. درصد قابل توجهی از مسائل باقیمانده در این کارگروه تکمیل شده درصدی هم به تصمیمات سیاسی نیاز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: موضوعی به نام توافق اولیه وجود ندارد هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد مگر اینکه همه شرایط اتفاق بیفتد.