شمار کشته شدگان اعتراضات ضدکودتا در میانمار به ۸۴۰ نفر رسید

انجمن حمایت از زندانیان سیاسی در میانمار اعلام کرد که از زمان وقوع کودتا در این کشور تا به امروز 840 نفر در اعتراضات علیه کودتاچیان کشته شده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در حالیکه سرکوب معترضان توسط نظامیان کودتاچی در میانمار همچنان ادامه دارد، «انجمن حمایت از زندانیان سیاسی میانمار» (AAPP) روز یک شنبه اعلام کرد که از زمان شروع کودتا تا به امروز ۸۴۰ نفر در جریان اعتراضات کشته شده‌اند.

براساس گزارش «انی نیوز»، انجمن زندانیان سیاسی میانمار با بیان اینکه ۴۴۰۹ نفر نیز تا روز ۳۰ ماه مه(نهم خرداد) بازداشت شده‌اند از کشته شدن سه نفر در اعتراضات روز یک شنبه این کشور خبر داد.

این انجمن گفته است که روز یک شنبه زمانی که نیروهای امنیتی برای بازداشت چندین نفر به یک خانه در منطقه ماندالای یورش برده‌اند با تیراندازی از پشت در قبل از ورود به خانه یک نفر را به ضرب گلوله کشته‌اند. دو نفر دیگر نیز در مناطق دیگر به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

براساس گزارش رسانه‌های محلی، در حالیکه بحران سیاسی در میانمار ادامه دارد مردم با مشکلات ناشی از افزایش قیمتها و کمبود کالا و خدمات نیز مواجه هستند و مردم به خاطر نگرانی از آینده درحال برداشتن پولها و پس اندازهای خود از بانکهای این کشور هستند و طی روزهای گذشته صفهای طویلی در مقابل بانکها تشکیل شده است.

خبرگزاری کیودوی ژاپن در همین زمینه گزارش داده، با هجوم مردم برای نقد کردن پس اندازها، ارتش با کمبود نقدینگی برای پراخت حقوق نظامیان و سربازان خود مواجه شده است و به ناچار برای تامین پول نقد مورد نیاز خود دست به غارت و چپاول داراییهای مردم می‌زند.

روز اول فوریه ۲۰۲۱ ارتش میانمار با برکنار و بازداشت کردن مقامات ارشد دولت منتخب این کشور به بهانه تقلب در انتخابات، یک سال وضعیت اضطراری اعلام کرد. وقوع کودتا در این کشور باعث اعتراضات گسترده در سراسر این کشور شد که همچنان ادامه دارد.

«آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم میانمار در بازداشت به سر می‌برد و قرار است به زودی در دادگاه حاضر و محاکمه شود.