عملکرد اعجاب‌آور ماشین نظامی ایران در دفاع مقدس/ سرافکندگی ارتش بعث در برابر مقاومت سربازان ایرانی

رشادت‌های رزمندگان اسلام و جوانان غیور مملکت در طول جنگ تحمیلی با طراحی عملیات‌های مختلف نه تنها بار‌ها و بار‌ها موجب غافلگیری و شکست دشمنان شد بلکه هیچ عملیات نظامی در این هشت سال از چشم رسانه‌های غربی دور نماند و آن‌ها بر شکست دشمن اعتراف کردند.

در روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با هجوم ارتش عراق به مرز‌های غرب و جنوب و حمله هوایی به چند فرودگاه ایران جنگ تحمیلی هشت ساله دولت عراق به رهبری صدام علیه ایران آغاز شد.

این واقعه در حالی اتفاق افتاد که تنها ۱۹ ماه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت. صدام رییس جمهور وقت عراق چند روز پیش از این اقدام، پیمان ۱۹۷۵ الجزایر را در برابر دوربین‌های تلویزیون بغداد پاره کرد و در نطقی با تأکید بر مالکیت مطلق کشورش بر اروندرود که آن را شط العرب می‌نامید و طرح این ادعا که جزایر سه‌گانه ایران به اعراب تعلق دارد، همزمان جنگ زمینی، هوایی و دریایی علیه ایران را آغاز کرد.

این ادعا در حالی مطرح شد که، بیگانگان نیز اعتراف کردند اهداف اصلی و مقصود از هجوم سراسری عراق به ایران تجزیه ایران و اشغال دائمی خوزستان و طمع به منافع نفتی ایران و تسلط بر شط العرب و دستیابی به خلیج‌فارس و دروغگویی در دفاع از امت عرب بوده است.

رادیو صهیونیستی در مرداد ۱۳۶۹ گفت: «یکی از عوامل اصلی جنگ ایران و عراق نیز همین آرزو بود که عراق می‌خواست با اشغال خوزستان و خارج کردن جزایر تنب و ابوموسی از حاکمیت ایران خود را به صورت ابرقدرت خلیج‌فارس درآورده، در پی آن رهبری جهان عرب را به دست گیرد.»

هرچند همین بهانه کافی بود تا صدام با حمایت قدرت‌های جهانی شعله‌های جنگی هشت ساله را در خاک ایران بیفروزد، اما این جوانان و مردم با غیرت ایران بودند که با مقاومت هشت ساله توانستند دشمن خارجی را از خاک کشور بیرون برانند و بدون بخشش ذره‌ای از خاک وطن پیروز جنگ تحمیلی باشند.

واقعیت این است که جنگ هشت ساله هزینه‌های زیادی را بر مردم و کشور تحمیل کرد و جمهوری اسلامی ایران در راه دفاع از تمامیت ارضی خود بیش از ۲۹۰ هزار شهید داد. رشادت‌های رزمندگان اسلام و جوانان غیور مملکت در طول جنگ تحمیلی با طراحی عملیات‌های مختلف نه تنها بار‌ها بار‌ها موجب غافلگیری و شکست دشمنان شد بلکه هیچ عملیات نظامی در این هشت سال از چشم رسانه‌های غربی دور نماند و آن‌ها بر شکست دشمن اعتارف کردند؛ در ادامه برخی از اخبار منتشر شده در رسانه‌های خارجی در آن دوران را مرور می‌کنیم.

واکنش رسانه‌های خارجی در مقابل برخی پیروزی‌های ایران در جنگ تحمیلی

رادیو دولتی صدای آمریکا پس از پنج شبانه روز سکوت و امتناع از انعکاس خبر فتح خرمشهر توسط نیرو‌های ایرانی، سرانجام در «گزارش ویژه» ۱۳۶۱‎/۳‎/۸ خود گفت: «به رغم برخی مشکلات، ماشین نظامی ایران به گونه‌ای اعجاب آور عمل کرد.»

روزنامه گاردین چاپ انگلستان درباره فتح خرمشهر می‌نویسد: «سقوط خرمشهر یعنی سقوط آخرین و مهمترین افتخار جنگی عراق که ایرانی‌ها با بازپس گرفتن آن، این برگ برنده را که به وسیله آن عراق می‌کوشید ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، از دست بغداد ربودند.»

بی بی سی: «همانطور که بدون شک اطلاع دارید دیروز بندر خرمشهر پس از ۲۰ ماه دوباره به دست نیرو‌های ایرانی افتاد. بدین ترتیب ایران هم رسما و هم اسما کاملا در جنگ پیروز شده است. سقوط سریع خرمشهر به خصوص باعث سرافکندگی عراق شده است. طبق تخمین ۳۰ یا ۴۰ هزار سرباز از این شهر دفاع می‌کردند.»

رادیو دولتی انگلیس: «موفقیت در جنگ عراق امکان پیروزی نهایی ایران را بیش از پیش متحمل ساخته است. پیروزی که در صورت تحقق نگرانی کشور‌های خلیج فارس و جهان عرب به طور کلی را بر خواهد انگیخت.»

پیروزی در عملیات والفجر ۸

رژیم عراق با آغاز عملیات افتخارآفرین والفجر هشت و آزادسازی بندر فاو و نیز اشغال و انهدام پایگاه‌های موشکی ساحل به دریا و مخازن نفتی، سراسیمه اعلام می‌کند که حمله ایران دفع شده است. این رژیم وقتی که قوای ایرانی در جاده‌های مهم فاو بصره و فاو ام القصر و کارخانه نمک در حال بیشتروی هستند، اعلام می‌دارد که ایران حتی نتوانسته از اروند رود عبور کند و به دنبال آن، تسلط ایران را بر فاو تکذیب می‌کند. ستاد تبلیغات جنگ در پی تبلیغات دروغین عراق، طی اطلاعیه‌ای اعلام می‌کند: «اگر رژیم عراق بر ادعای خود صادق است، خبرنگاران خارجی را برای اثبات ادعایش به شهر فاو بیاورد.» قطع ارتباط رژیم عراق با خلیج فارس، بزرگترین ضربه‌ای بود که بر عراق وارد شد و این ضربات پیایی، دشمن را وادار به تناقض‌گویی کرد.

رژیم عراق پس از ادعای ستاد تبلیغات جنگ ایران و نمایش شهر فاو از سیمای جمهوری‌اسلامی ایران، به ناچار اعتراف می‌کند که نیرو‌های ایران در صفوف سپاه هفتم رخنه کرده‌اند و در اطلاعیه بعدی می‌گوید که نیرو‌های ایران در حمله خود، مرز‌های عراق را پشت سر گذاشته و وارد خاک عراق شده‌اند. بسیاری از خبرگزاری‌ها که تنها اطلاعیه‌های نظامی طرفین را پخش و از اظهار نظر مشخص خودداری می‌کردند، به ناچار تلویحاً به پیروز‌های ایران در این عملیات اعتراف می‌کنند:

«فرانس پرس» خبرگزاری رسمی فرانسه: «نیرو‌های ایرانی دوشنبه شب، به پیشروی خود در خاک عراق در بخش جنوبی جبهه ادامه دادند.»

خبرگزاری «رویتر»: «حمله ایران به فاو، نیرو‌های این کشور را به ۴۰ کیلومتری مرز کویت که یکی از حامیان اصلی عراق در جنگ بوده، رسانده است.»

خبرگزاری «یونایتدپرس»: اخبار بسیار کمی را از پیروزی‌های قوای ایرانی مخابره می‌کند. خبرگزاری و رسانه‌های گروهی کویت به طور یک جانبه، اطلاعیه‌های دروغین رژیم عراق ار پخش می‌کنند و اعلام می‌دارند که کنترل شهر فاو در دست عراق است.

تلویزیون ایتالیا: «برای اولین بار در مدت شش سال که از آغاز جنگ میان عراق و ایران می‌گذرد، نیرو‌های ایران موفق شده‌اند از شط العرب [اروندرود] محل تلاقی دو رود بزرگ دجله و فرات در خاک عراق عبور کنند.»

نشریه تایمز مالی: «تصرف فاو، مهمترین دستاورد ایران در جنگ است.»

روزنامه «حریت» چاپ ترکیه: «امروز صدام نه تنها امیدش در به دست آوردن گندم ری به یاس تبدیل شده، بلکه با خطر از دست دادن خرمای بغداد نیز روبه رو است.»

رژیم بعث برای جلوگیری از رسوایی بیشتر و خدشه‌دار کردن پیروزی قوای ایرانی، اعلام می‌کند که ایران در عملیات والفجر هشت، از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. جمهوری اسلامی ایران این ادعا بی‌اساس را رد کرده و اعلام می‌دارد که رژیم عراق برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های خود، اقدام به این ادعای دروغ و گمراه کننده کرده است. با ادامه عملیات و روشن شدن آثار نیرو‌های ایران، تعداد بیشتری از خبرگزاری‌ها به پخش اخبار پیروزی در فاو و حضور قوای ایرانی در آن اقدام می‌کنند.

رادیو بی بی‌سی: «عراق در آخرین اطلاعیه نظامی خود، به سقوط بندر فاو به دست نیرو‌های ایران اعتراف کرده است.»

مجله «میدل ایست» تایمز: «این مساله در حال حاضر روشن شده است که تمام ادعا‌های اولیه عراق در مورد دفع تهاجم نیرو‌های ایران، اغراق‌آمیز بوده و واقعیت نداشته است. اظهار نگرانی عمیق مقام‌های رسمی چند کشور عرب نسبت به تحولات تازه در جنگ ایران و عراق، نشان‌دهنده موقعیت اسفناک عراق در حال حاضر است.»

رادیو اسرائیل: «این رادیو عملیات والفجر هشت را یک فاجعه می‌خواند و آن را محکوم می‌کند و به نقل از کارشناسان نظامی خود می‌گوید که: «این علمیات به بن‌بست رسیده و منطقه فاو، قتل‌گاه سربازان ارتش متجاوز عراق نبوده، بلکه یک دام برای نیرو‌های ایرانی بوده است.» این رادیو استفاده عراق را از سلاح شیمیایی تکذیب می‌کند. نتایج نبرد والفجر هشت، اوضاع سیاسی منطقه را شدیداً دچار دگرگونی کرد و «وسایل تبلیغاتی یک سویه» جهان را که به نفع عراق عمل می‌کرد، به چالش کشاند. به همین جهت از این پس شاهد توجیه علل ناتوانی عراق در بازپس گیری فاو و موکول آن به تغییر شرایط جوی می‌شویم.»

(نشریه تایمز مالی ۱۳۶۵/۱۱/۰۷): روزنامه تایمز مالی با اشاره به سرنگونی بیش از ۶۰ فروند هواپیمای عراقی در عملیات کربلا ۵ نوشت: «ارقام اعلام شده از سوی عراق موید این است که ضدهوایی ایران این بار بهتر عمل کرده است و صدام حسین دلیلی ندارد نسبت به تحولات اخیر خیال راحتی داشته باشد با درک این امر احتمال اینکه ایران فشار دیپلماتیک و نظامی خود را کاهش دهد، کم است.»

(مجله اکونومیت، چاپ لندن ۴ بهمن ۱۳۶۵): «جنگ خلیج فارس میان ایران و عراق ۶ سال است که ادامه دارد و در این میان باید توجه داشت که ایران دو امتیاز دارد که عراق فاقد آن است یکی وجود رزمندگانی که آتش جنگ و ستیز در درون آنان شعله می‌کشد و دیگری وجود یک رهبری که ابتکار عمل را در دست گرفته است. قابل ذکر است که صدام حسین هنگامی که نتوانست در داخل خاک ایران در ۱۹۸۰ یک پیروزی به دست بیاورد. ابتکار عمل را کنار گذاشت و از سال ۱۹۸۲ تاکنون ارتش عراق در پشت مواضع دفاعی خود سنگر گرفته و تقاضای صلح می‌کنند این می‌تواند راه حلی برای شکست در یک جنگ باشد.»