مواضع آتشین الازهر علیه تل آویو با چراغ سبز قاهره/ درخواست نیروی بازدارنده اسلامی علیه صهیونیست‌ها

علاوه بر اینکه موضع مصر در برابر تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه متفاوت با قبل است، شیوخ الازهر هم با چراغ سبز قاهره به سازشکاران با تل آویو حمله کرده و از بی تفاوتی جهان عرب و اسلام در قبال اقدامات صهیونیست‌ها به شدت انتقاد کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، رای الیوم سرمقاله خود را به کمک‌های مالی مصر به غزه و مواضع مصر از جمله شیوخ الازهر علیه رژیم صهیونیستی اختصاص داده و نوشته است: نیم میلیارد دلار از مصر برای بازسایی غزه، مواضع آتشین شیوخ الازهر ضد اسرائیل و متحدانش آن در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و سازش آنها با تل آویو… آیا ما در برابر تحول راهبردی هستیم؟ پنج دلیلی که آنرا محتمل می‌کند، چیست؟ چرا ما روی آوردن به ایران و محور مقاومت و دوری از همه متحدان سنتی را بعید نمی‌دانیم؟

رای الیوم می‌نویسد: پس از موضع گیری «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر در اختصاص نیم میلیارد دلار برای بازسازی غزه و گشودن گذرگاه رفح و اختصاص چهار بیمارستان در سیناء برای علاج زخمی شدگان ناشی از حملات اسرائیل و حمله علمای الازهر علیه یهود و انتقادات شدید از کشورهای سازشکار؛ سئوالی که در میان محافل در مصر و خارج آن مطرح می‌شود این است که در مصر چه می‌گذرد؟ آیا این به مثابه تحول سیاسی است؟ چرا الان و در این شرایط؟ دلایل آن چیست؟

قبل از اینکه به سئوالات پاسخ دهیم باید به فتواهای بی سابقه دو تن از شیوخ برجسته الازهر که در خود ناگفته های بسیاری دارد و بیانگر تحول رسمی آتی مصر است، اشاره کنیم؛

نخست، خطبه‌ای که دکتر «احمد عمر هاشم» عضو هیئت عالی علمای مصر از بالای منبر الازهر در جمعه گذشته که تلویزیون مصر آنرا پخش کرد، اشاره کنیم که نکات بارز آن دعوت به ایجاد نیروهای بازدارندگی اسلامی از مذاهب مختلف برای رویارویی با دشمن صهیونیست و نیز تکرار جمله معروف «جمال عبدالناصر» مبنی بر اینکه آنچه به زور گرفته شده است تنها با زور بازستانده می‌شود، بود.

دوم، اظهارنظر دکتر «احمد کریمه» استاد اندیشه تطبیقی به یک یک روزنامه مصری است که در آن گفت: «زنان فلسطین با کفش و دمپایی مورد ضرب وشتم قرار گرفته و جهان عرب و اسلام نظاره گره هستند». وی به همسویی رژیم های حاشیه خلیج فارس و رخنه صهیونیست‌ها در منطقه خلیج فارس حمله کرد و خواستار حمایت از سنت نبوی در برابر تحرکات برای حذف احادیث آحاد(در یک تقسیم ‏بندی کلی، روایات به «متواتر» و «آحاد» تقسیم می‏شوند) و مقابله با دستکاری در آن شد و این اشاره مستقیم به کم اهمیت جلوه دادن احادیث آحاد از سوی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی وتردید وی در آن بود و طی گفتگویی با تلویزیون سعودی خواستار حذف آن شده بود.

رای الیوم در سرمقاله خود آورده است: این موضع گیری‌ها که همزمان با خشم حاکم بر مصری‌ها به علت حمله خونین اسرائیلی به غزه که بیش از دویست شهید برجای گذاشته است و بیشتر آنها هم از زنان و کودکان هستند، نمی‌تواند که به بدون چراغ سبز مقامات مصر باشد به ویژه در مقایسه با واکنش نهادهای سیاسی و دینی سابق در چهار حمله اسرائیل طی ده سال گذشته که متکی به دیپلماسی و نوعی محافظه کاری بود.

آنچه ما را به این باور می‌رساند، مواضع «سامح شکری» وزیر خارجه مصر در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب است که در لحنی به دور از دیپلماسی محافظه کارانه رایج طی سالیان گذشته مصر بود که گفت: فلسطینی در نبرد موجودیتی در دفاع از مقدسات و خانه‌ها خود در برابر هجمه وحشیانه اسرائیل هستند. آنچه در مسجد الاقصی رخ داد تحریک احساسات مسلمانان و اعراب است. آنچه در محله «شیخ جراح» رخ داد پایداری است و آنچه فلسطینی‌ها در قدس و غزه انجام دادند مایه مباهات و سربلندی است.

رای الیوم گزارش داد: چند تفسیر در باب تحول در موضع رسمی مصر در قبال حملات خونین اسرائیل در غزه وجود دارد؛

نخست، تصمیم رسمی برای بازگردانیدن مصر به جایگاه عربی و اسلامی پیشروی آن و مقدمه سازی برای قرار گرفتن در خط مقاومت فلسطین به ویژه که مقدمه جنگ سرنوشت ساز علیه اتیوپی در دو ماه گذشته و موعد آبگیری مرحله دوم سدالنهضه که به کاهش سهم آبی مصر و گرسنه ماندن ۴۰ میلیون مصری و سودانی به ویژه پس از شکست مذاکرات مسالمت آمیز، منجر می‌شود، است.

دوم، حمایت امنیتی و نظامی و مالی اسرائیل از اتیوپی و تجهیز آن به سامانه دفاع زمینی و هوایی و که امکان دفع هر حمله مصری و سودانی مشترک را می‌دهد.

سوم، به کارگیری مقاومت فلسطین در غزه به عنوان متحد نظامی آتی قوی برای هدف قرار دادن عمق فلسطین اشغالی و همه شهرها و زیرساختهای اسرائیل در صورت ورود اسرائیل به جنگ در کنار اتیوپی علیه ائتلاف مصر و سودان.

چهارم، بحرانی شدن روابط مصر با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به ویژه سعودی و امارات به سبب سازش آنها با اشغالگران و تلاش برای ورود به طرح‌های جایگزین کانال سوئز و همبستگی ناچیز آنها با مصر در برابر زورگویی اتیوپی و تبدیل شدن آنها به واسطه‌های بی طرف در این بحران.

پنجم، دعوت دکتر«احمد عمر هاشم» به تشکیل نیروی بازدارنده اسلامی از همه مذاهب که مفهومش مشارکت برادران شیعه و روی آوردن به محور مقاومت شامل ایران، سوریه، عراق (حشد شعبی) و یمن (انصارالله) و لبنان (حزب الله) است.

این رسانه در پایان آورده است: مصر آنگونه که یک منبع نزدیک به سیاستگذاران در قاهره به ما بیان کرد، توانسته است که جبهه داخلی خود را امن کند و اوضاع در لیبی را سروسامان دهد ودر آستانه تکمیل طرح‌های توسعه و تقویت اقتصادی خود است؛ از این رو تصمیم به بازنگری در بیشتر ائتلاف اگر نگوییم همه آنها و مواضع محافظه کارانه سابق خود و بازگشت به نقش رهبری خود در منطقه خاورمیانه جهان عرب و اسلام، گرفته است.