نتیجه یک آزمایش بزرگ:‌ واکسن آسترازنکا در سالمندان ۸۳ درصد ایمنی ایجاد می‌کند

نتایج به دست آمده از برگزاری یک آزمایش بزرگ از واکسن آسترازنکا در ایالات متحده، اثربخشی ۷۴ درصدی این واکسن را نشان می‌دهد.

نتایج به دست آمده از برگزاری یک آزمایش بزرگ از واکسن آسترازنکا در ایالات متحده، اثربخشی ۷۴ درصدی این واکسن را نشان می‌دهد.

 

به گفته کارشناسان، این واکسن ۷۴ درصد اثربخشی در پیشگیری از بیماری‌های علامتی را نشان داده، در حالی‌که میزان ایمنی آن در افراد ۶۵ ساله و بالاتر به ۸۳.۵ درصد افزایش یافته است.

 

این داده‌ها شامل بررسی بیش از ۲۶ هزار داوطلب در ایالات متحده، شیلی و پرو بود که دو دز واکسن را با فاصله حدود یک ماه دریافت کردند و نتایج به دست آمده از آن در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

 

در بین بیش از ۱۷۶۰۰ شرکت کننده‌ای که واکسن دریافت کرده‌اند، هیچ موردی از علائم شدید یا بحرانی کووید ۱۹ مشاهده نشده است، در حالی که در بین ۸۵۰۰ داوطلب که دارونما دریافت کرده بودند، ۸ مورد مشاهده شد. همچنین دو نفر در گروه دارونما جان خود را از دست دادند اما در بین کسانی که واکسن دریافت کرده بودند مورد فوتی نبوده است.

 

آنا دوربی ، محقق واکسن در دانشگاه جان هاپکینز و یکی از محققان این مطالعه در مورد نتیجه کلی گفت: «واکسن آسترازنکا در برابر بیماری‌های شدید و بستری شدن بسیار محافظ بود؛ ضمن اینکه هیچ موردی از عارضه نادر لخته شدن خون جدی به نام ترومبوز همراه با ترومبوسیتوپنی وجود نداشت که با واکسن توسعه داده شده توسط محققان دانشگاه آکسوفرد ارتباط داشته باشد».

 

شرکت آسترازنکا در حال بررسی دزهای تقویت کننده برای افرادی است که قبلاً با دو دز واکسن این شرکت یا واکسن‌های مبتنی بر mRNA شرکت‌های فایزر/بیوان‌تک یا مدرنا واکسینه شده‌اند