بسیج و نقش آن در حراست از انقلاب

نگاهی به ابعاد سیاسی بسیج و نقش آن در حراست از انقلاب اسلامی

بسیج نماد مردم

بسیج نمادی از مردم است و نمی‌توان آن را یک سازمان نظامی تلقی کرد؛ به گونه‌ای که بخش عمده‌ای از اقشار مختلف مردم در بسیج سازماندهی شده‌اند و برای دفاع از نظام، کشور و مکتب اسلام در همه حوزه‌ها، از جمله حوزه‌های سیاسی و اجتماعی آماده و مهیا هستند. برای نمونه، در شرایطی مانند امروز که با بیماری کرونا مواجه هستیم یا در بحران‌هایی مانند سیل و زلزله، بسیج برای کمک به مردم وسط میدان است و به شکل همه‌جانبه در سراسر کشور می‌تواند کمک‌های خوبی به مردم داشته باشد. بسیج در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیز فعالیت می‌کند و چون نمادی از مردم است، می‌توان گفت حزب انقلاب اسلامی است؛ نه یک حزب سیاسی خاص و به گروه یا دسته تعلق ندارد. بسیج در جاهایی که لازم باشد به کمک مردم می‌آید و مردم را راهنمایی می‌کند و در صورت ضرورت به عنوان یک نیروی فعال وارد عرصه سیاسی می‌شود و فعالیت می‌کند. بسیج نمادی از مردم است اما سیاست‌زده نیست و تحت تأثیر جریان‌ها، گروه‌ها و احزاب قرار ندارد. بنابراین بسیج یک نیروی خالص و متعلق به انقلاب اسلامی است و در حوزه سیاست نیز مانند سایر حوزه‌ها فعال و پرتلاش است.
این نهاد مردمی باید مراقب باشد که وارد بازی‌های سیاسی نشود و تحت تأثیر جریان‌ها و احزاب سیاسی قرار نگیرد که این جهت‌گیری عمده کار بسیج است؛ یعنی بسیج در حوزه سیاسی از انقلاب اسلامی دفاع می‌کند و انقلاب اسلامی را نشر می‌دهد، اما نه یک حزب را، حتی حزبی که در مسیر و مدافع انقلاب است. چراکه بالاخره همین حزب در محدوده چند نفر و چند گروه است و بسیج نباید کوچک و اندک شود و خود را تقلیل دهد که البته تا الآن نیز اینطور بوده و از این پس هم خواهد بود. بنابراین مراقبت لازم است و الحمدلله در سازمان بسیج دستگاه‌هایی هستند که از این موضوع مراقبت می‌کنند تا این اتفاق رخ ندهد.
جهت‌گیری‌های بسیج همان مکتب انقلاب اسلامی است، یعنی جهت‌گیری‌های بسیج یک خط‌کش و شاخص دارد ‌که آن هم نظرات امامین انقلاب اسلامی؛ یعنی امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای است؛ از این رو شاخصه‌ها و جهت‌گیری‌های خود را با مواضع آنها تعیین می‌کند، نه با هیچ شخص یا گروه دیگری. رشد و تفکر سیاسی مردم نیز می‌تواند از وظایف بسیج باشد، به همین دلیل یکی از وظایف عمده و فعالیت‌های بسیج در حوزه سیاسی همین موضوع است و با ارتباطی که با جامعه و اقشار مختلف دارد، در واقع در آگاهی‌بخشی و بصیرت‌بخشی به جامعه مؤثر است و می‌تواند بهنگام اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی و تحلیل‌های مناسب را به اقشار مختلف مردم ارائه دهد.