هنیه: مقاومت کوتاه‌ترین راه به‌سمت آزادی قدس است/ آتش موشک‎‌های قسام کل اراضی اشغالی را به لرزه درآورد

به‌گفته رئیس دفتر سیاسی حماس کانون و محور اصلی نبرد با پروژه صهیونیسم در سرزمین فلسطین، قدس بوده و خواهد بود و همچنان عاملی الهام‌بخش برای نسل‌های آینده و شعله‌ورکننده انتفاضه محسوب می‎شود

مهمترین بخش‎های سخنان وی به‌شرح زیر است:

ـ هم‌اکنون یک نبرد قهرمانانه و شرافتمندانه در کل سرزمین فلسطین از شمال تا جنوب در جریان است.

ـ قدس و مسجد الاقصی پایه و اساس نبرد با دشمن صهیونیستی هستند. کانون و محور اصلی نبرد با پروژه صهیونیسم در سرزمین فلسطین، قدس بوده و خواهد بود و همچنان عاملی الهام‌بخش برای نسل‌های آینده و شعله‌ورکننده انتفاضه خواهد بود.

ـ دشمن صهیونیستی در قدس و محله شیخ‌جراح دست به فساد و جنایت زد و گمان می‌کرد می‌تواند طرح‌های خود را پیش ببرد و مسجد الاقصی را تخریب کند و ساکنان محله شیخ‌جراح را بیرون براند یا طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی را عملی کند.

ـ بارها به اشغالگران هشدار دادیم، نه‌فقط با حرف، بلکه از طریق انتفاضه‌های پی‌درپی و با مقاومت و مبارزه، به دشمن گفتیم با آتش بازی نکند، چرا که مسجد الاقصی باور، دین و عقیده ما و علت اصلی خیزش و انتفاضه ملت فلسطین است.

ـ به دشمن هشدار دادیم که دستان کثیف خود را از قدس و مسجد الاقصی و محله شیخ‌جراح بردارد، من به نتانیاهو اخطار دادم که با آتش بازی نکند.

ـ تجاوزات دشمن علیه قدس، خیزش ساکنان سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸، کرانه باختری و غزه را در پی دارد. ملت فلسطین و امت برای دفاع از میراث نبوت در سرزمین فلسطین یعنی قدس و مسجد الاقصی به‌پا خاستند.

ـ به شما اطمینان می‌دهم دشمن صهیونیستی که همیشه به‌دنبال تغییر آثار و نشانه‌های قدس و مسجد الاقصی بوده و هست، مقابل ملتی بزرگ و قدرتمند قرار دارد که از کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ دست خالی راهی قدس شده است تا از مسجد الاقصی دفاع کند.

ـ به‌یاری خداوند قادر به آزادسازی قدس و تاریخ‌سازی در این شهر خواهیم بود. وقتی نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی مقاومت غزه را به یاری طلبیدند، ما سریعاً این ندا را پاسخ گفتیم.

ـ رهبران مقاومت هشدار صریح و روشنی به دشمن دادند که اگر سریعاً از تجاوزات در حق قدس و شیخ‌جراح عقب ننشیند، قطعاً مقاومت ساکت نخواهد نشست، مقاومت اعلام کرد که اشغالگران حق تعدی به مسجد الاقصی را ندارند.

ـ مقاومت طی سال‌های گذشته می‌دانست که لحظه رویارویی با دشمن فرا می‌رسد و احتمال تعرض به قدس و مسجد الاقصی وجود دارد، برخی می‌گفتند که اگر دشمن یکی از رهبران حماس را ترور کند، جنگ در خواهد گرفت اما ما امروز می‌گوییم که مقاومت در غزه یک ذخیره راهبردی برای قدس و کل سرزمین فلسطین است.

ـ آتش موشک‌های قسام تل‌آویو و کل اراضی اشغالی را به لرزه درآورد، ما هیچ خواسته‌ای در مورد غزه نداریم و اساس این نبرد قدس، مسجد الاقصی و محله شیخ‌جراح، حق بازگشت و تشکیل کشور مستقل فلسطین به‌پایتختی قدس در کل این سرزمین است.

ـ مقاومت کوتاه‌ترین راه به‌سمت آزادی قدس است و غزه امروز امروز قدم در این نبرد گذاشته و همچون دژی مستحکم برای قدس است.

ـ اساس و عنوان نبرد کنونی ما قدس است و خواهد بود، قدس شعله‌ورکننده هر انتفاضه‌ای در فلسطین است.

ـ از مردم قطر به‌خاطر همبستگی با ملت فلسطین و تجدید بیعت با قدس و مسجد الاقصی و گردان‌های قسام و فرمانده آن محمد ضیف تقدیر و تشکر می‌کنم.

ـ دشمن غزه را بمباران کرد و تعدادی از برج‌های مسکونی را تخریب و ویران کرد و دست به کشتارهای زیادی زد و گمان می‌کرد که این‌گونه می‌تواند جلوی مقاومت و مردم غزه را بگیرد، اما کاملاً در اشتباه بود.

ـ امروز تکلیف نهایی جنگ با دشمن صهیونیستی که علیه قدس دست به تجاوز زده است، در میدان نبرد مشخص خواهد شد.

ـ مقاومت هرگز عقب نمی‌نشیند و همچون سپری حمایتی برای قدس و مسجد الاقصی خواهد بود.

ـ غزه که ۱۵ سال است تحت محاصره قرار دارد، امروز در سرتاسر اراضی اشغالی ممنوعیت رفت‌وآمد برقرار می‌کند.

ـ بخش عمده آنچه گروه‌های مقاومت و گردان‌های قسام در اختیار دارند، هنوز رونمایی نشده است.

ـ قدس ملت فلسطین و ملت‌های اسلامی و عربی را با یکدیگر متحد کرد.

ـ امروز مرزهای جغرافیایی در داخل فلسطین تاریخی برداشته شده و فلسطین یکپارچه از رأس الناقوره تا ام‌رشراش علیه اشغالگران به‌پا خاسته است.

ـ دشمن گمان می‌کرد که ملت فلسطین در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ هویت اصلی خود را فراموش کرده‌اند، اما امروز می‌بینیم که آن‌ها حامی و مدافع مسجد الاقصی هستند و علیه اشغالگران به‌پا خاسته‌اند.

ـ فلسطینیان ساکن اللد، رمله، رهط، حیفا، کرمل و صفد نظریه همزیستی مسالمت‌آمیز با اشغالگران را زیر پا له کردند.

ـ کرانه باختری معهد شهید یحیی عیاش امروز به‌پا خاسته است و انتفاضه پشت انتفاضه را شاهد هستیم.

ـ نسلی که پس از معاهده اسلو در کرانه باختری متولد شده، همان نسلی است که اکنون در حال حراست از قدس و مسجد الاقصی است و در مناطق مختلف با اشغالگران درگیر شده است.

ـ از امیر و ملت قطر به‌خاطر حمایت از ملت فلسطین تشکر می‌کنم.

ـ دفاع از قدس وظیفه همه ماست، هر کس می‌تواند به هر شیوه‌ای چه سیاسی یا مالی یا رسانه‌ای به یاری آن بشتابد، پس بسم الله، دست به کار شود.