واکنش حماس به احتمال کنار زده شدن نتانیاهو از قدرت

سخنگوی جنبش حماس در واکنش به احتمال تشکیل کابینه جدید در رژیم صهیونیستی بدون نتانیاهو تاکید کرد، این امر در صورت تحقق، تاثیری بر ماهیت درگیری فلسطین با رژیم نخواهد گذاشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، امروز (دوشنبه – ۳۱ می)، اعلام کرد که نزدیک شدن رقبای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به پایان دادن به حکومت او، در صورت تحقق و موفقیت، ماهیت درگیری میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها و تلاش برای شکست اشغالگر را تغییر نخواهد داد.

به نوشته «رأی الیوم»، «فوزی برهوم» سخنگوی جنبش حماس گفت: «هویت دولت آینده اسرائیل، ماهیت درگیری با این اشغالگر و یک رژیم اشغالگر دانستن آن را که مستلزم مقاومت است، تغییر نخواهد داد و بر مبارزه و مسیر مبارزه ملت ما تا زمان شکست اشغالگر تاثیری نخواهد گذاشت».

«نفتالی بنت» رهبر حزب یامینای رژیم صهیونیستی شب گذشته گفت که بنیامین نتانیاهو هیچ گزینه‌ای برای تشکیل کابینه جناح راستی ندارد و سخنان وی کاملا دروغ است.

بنت گفت: «گزینه‌ها این است که یا پنجمین دور انتخابات از آوریل ۲۰۱۹ تاکنون، برگزار شود یا آنکه کابینه‌ای که با نام “بلوک تغییر” که شامل احزاب مخالف نتانیاهو است تشکیل شود».

رهبر حزب یامینا اعلام کرد که وی در حال کار کردن با «یائیر لاپید» رهبر حزب «یش عاتید» برای تشکیل کابینه وحدت است.

حزب یامینا عصر یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، با پذیرش تشکیل کابینه ائتلافی از تلاش بنت «برای ممانعت از برگزاری پنجمین انتخابات» حمایت می‌کند.

کانال سیزده تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از بنت نوشت: «نتانیاهو کابینه‌ای ندارد و این یک حقیقت است. بی‌بی (نتانیاهو) هر چیزی به غیر از تشکیل دولت را پیشنهاد داد».

نتانیاهو در تلاش برای ممانعت از امکان تشکیل ائتلاف مخالفان، به «گیدئون سعر» رئیس حزب امید جدید پیشنهاد داد کابینه‌ چرخشی سه‌جانبه تشکیل دهند که ابتدا سعر به مدت ۱۸ ماه نخست‌وزیر باشد و بعد از آن خود نتانیاهو به مدت دو سال و سرانجام نوبت به «نفتالی بنت» رئیس حزب «یامینا» برسد و تنها شش ماه در این سمت باشد. سعر این پیشنهاد را رد و اعلام کرده توافقی در کار نیست و آن‌ها خواستار جایگزین کردن نتانیاهو هستند.

مأموریت لاپید برای تشکیل کابینه روز چهارشنبه به پایان می‌رسد و بنت روز شنبه اعلام کرده بود که اگر حزب «لیکود» نتواند ائتلافی راستگرا دارای حمایت حداکثری را تا امشب معرفی کند، آن‌ها به احزاب مخالف نتانیاهو برای تشکیل کابینه می‌پیوندند