ورزش اسکواش

در زمينه آموزش اسکواش، داوري ، مربيگري و بدنسازي حضور مسئولين فدراسيون در کنگره هاي بين المللي بسيار موثر بوده بطوريکه با دعوت از اساتيد بين المللي جلسات زيادي به امر آموزش اختصاص يافته و کلاسهاي متعدد و بين المللي در تهران تشکيل شده که به تعدادي از آنها اشاره مي گردد.

تاریخچه اسکواش
فدراسیون اسکواش در سال ۱۳۷۱ به ریاست فعلی آقای غلامحسین فرامرزی تاسیس شد و در سال ۱۳۷۲ به عضویت فدراسیون جهانی و آسیایی درآمد و فعالیتهای خود را با تشکیل هیئتهای اسکواش برادران در استانها، و ایجاد مدرسه اسکواش آغاز و جهت آموزش این رشته ورزشی ۶ کمیته داخلی موسوم به کمیته آموزش ، کمیته روابط بین الملل ، کمیته روابط عمومی ، کمیته جذب کمک های مردمی ، کمیته فنی و کمیته شهرستانها ، امور مربوطه را دنبال و برای ساخت و ساز سالنهای اسکواش در ۹ استان تهران ، خوزستان ، یزد، اصفهان ، آذربایجان شرقی ، سیستان و بلوچستان ، زنجان ، کرمانشاه و مرکزی پس از مکاتبات فراوان و اخذ بودجه طرحهای عمرانی شروع شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

در زمینه آموزش اسکواش، داوری ، مربیگری و بدنسازی حضور مسئولین فدراسیون در کنگره های بین المللی بسیار موثر بوده بطوریکه با دعوت از اساتید بین المللی جلسات زیادی به امر آموزش اختصاص یافته و کلاسهای متعدد و بین المللی در تهران تشکیل شده که به تعدادی از آنها اشاره می گردد.

در سال ۱۳۷۵ یک دوره کلاس مربیگری بین المللی توسط فدراسیون جهانی با حضور آقای فراهان سمیع اله خان از کشور پاکستان تشکیل شد و ۲۵ نفر در سراسر کشور تحت آموزش قرار گرفتند همچنین در این سال یک دوره کلاس داوری در سطح آسیا توسط آقای منیر شاه رئیس کمیته داوران فدراسیون آسیا تشکیل و تعداد ۱۲ نفر تحت آموزش قرار گرفتند. در سال ۱۳۷۸ یک دوره کلاس متدلژی ورزشهای توپی راکتی توسط استاد بین المللی آقای گارسیا از کشور کوبا با شرکت ۴۳ نفر تشکیل شد.

برگزاری مسابقات و شرکت در مسابقات در رده های سنی مختلف از جمله فعالیتهای این فدراسیون می باشد
اطلاعات عمومی
اسکواش را می توان در هر سطحی بازی کرد لیکن ارایه یک باز ی خوب کار مشکلی است. بازی دو بازیکن با دو درک نسبتا” هماهنگ و مناسب از بازیهایی که با راکت انجام می شود می تواند به عنوان یکی از رشته های ورزشی پر تحرک در سطح کشور مطرح گردد. ورزش اسکواش بر دو نوع است: اسکواش راکت و اسکواش تنیس
– اسکواش راکت: نوعی باز ی است که در یک زمین چهار دیواری بازی می شود و هر بازیکن به طور متناوب توپ کوچکی را با راکت به دیوار مقابل می زند و بازیکن طرف دیگر باید آن را به دیوار مزبور بر گرداند.
این ضربه ها با سرعت و زاویه زده می شود که بازیکن حریف نتواند توپ را به دیوار مقابل برگرداند، بازی با زدن سرویس آغاز می گردد و پس از برخورد به دیوار با زاویه مشخص و حساب شده ای وارد زمین سرویس می گردد.
مسابقه شامل سه یا پنج گیم و هر گیم دارای ۹ امتیاز می باشد.
– اسکواش تنیس: این بازی نظیر اسکواش راکت است در همان زمین نیز بازی می شود با این تفاوت که فقط سرویس زننده می تواند امتیاز کسب کند و به جای اینکه در جایگاه سرویس قرار گیرد در زمین سرویس می ایستد و توپ را با ضربه حساب شده ای می زند تا در جلو خط سرویس آن طرف زمین فرود آید توپ هنگام برخورد به دیوار با سرعت بر می گردد.

معمولا سالن اسکواش از ۴ الی ۸ زمین بازی تشکیل می شود که هر زمین ابعاد ۴/۶ ×۷۵/۹ متر و با ارتفاع ۷/۵ متر پیش بینی می گردد.

در بازیهای المپیک و بین المللی از دیوارهای شیشه ای نشکن برای دور زمین استفاده می شود که در این صورت حد اقل یک متر حریم در خارج دیوار ها منظور می گردد و ابعاد به ۲/۷ ×۲/۹ × ۵/۱۲ متر خواهد رسید

در سالنهای اسکواش، بسته به نیازهای منطقه ای ممکن است در پشت سر بازیکنان و با استفاده از شیشه های ضخیم سالنی با ظرفیت ۵۰ الی ۱۰۰ نفر با هزینه مختصر ایجاد نمود. در سالنهای ویژه که برای انجام مسابقات بین المللی در نظر گرفته می شود ممکن است با پیش بینی دیوارهای شیشه ای بیشتر امکانات تماشا را افزایش داد.
در بازی اسکواش نیز مشابه تنیس بین یک بازیکن حرفهای که چندین ساعت در روز تمرین میکند و مسابقه میدهد و یک بازیکن که به صورت تفریحی به مدت ۳۰ دقیقه و در بین فعالیتهای کاری برای حفظ سلامت خود بازی میکند اختلاف زیادی وجود دارد.
ـ در وضعیت حرفهای و در یک بازی سریع و سطح بالا، مصرف انرژی بین ۳۰۰ ـ ۲۵۰ کیلوکالری در هر بازی با توجه به فیزیک ورزشکار میباشد. با استفاده از این روش میتوان میزان انرژی موردنیاز یک ورزشکار حرفهای را به سرعت محاسبه نمود. اما اکثر افراد در گروه بازیکنان تفریحی قرار میگیرند، در زمانی که عدهای تلاش میکنند نردبان ترقی را هر چه سریعتر در باشگاهها طی کنند عدهای نیز تنها برای حفظ سلامت خود بازی میکنند.

مسئله شماره ۴: زن، ۲۶ ساله
قد: ۱۵۷ سانتیمتر
وزن: ۵۷ کیلوگرم
شغل: معلم ورزش
رشته ورزشی: اسکواش
متابولیسم پایه ۱۳۲۰ کیلوکالری
شغل + فعالیتهای روزانه (= ۷۰%) ۹۲۴ کیلوکالری
اسکواش ۴۵ دقیقه ۴۵۰ کیلوکالری
انرژی روزانه موردنیاز ۲۶۹۴ کیلوکالری
مسئله شماره ۵: مرد، ۳۰ ساله
قد: ۱۷۷ سانتیمتر
وزن: ۸۲ کیلوگرم
شغل: کشیش
رشته ورزشی: بدمینتون
متابولیسم پایه ۱۷۳۰ کیلوکالری
شغل + فعالیتهای روزمره (= ۷۰%) ۸۶۵ کیلوکالری
مسابقه رقابتی ۹۰ دقیقهای ۸۴۰ کیلوکالری
انرژی روزانه موردنیاز ۳۴۳۵ کیلوکالری

مسئله شماره ۶: مرد، ۱۹ ساله
قد: ۱۷۷ سانتیمتر
وزن: ۸۰ کیلوگرم
شغل: دانشجوی ورزش
رشته ورزشی: بدمینتون
متابولیسم پایه ۱۷۵۰ کیلوکالری
شغل + فعالیت روزمره (= ۱۰۰%) ۱۷۵۰ کیلوکالری
مسابقه رقابتی ۹۰ دقیقهای ۹۰۰ کیلوکالری
انرژی روزانه موردنیاز ۴۴۰۰ کیلوکالری

به نظر میرسد هر بخش (گیم) از بازی بدمینتون حدوداً به ۲۸۰ ـ ۲۰۰ کیلوکالری انرژی نیاز دارد. البته، این اندازه بسته به فیزیک بدنی (جثه) بازیکن، سطح بازی و مدت بازی است. یک بازیکن غیرحرفهای معمولاً باید از محدوده پایین انرژی فوق استفاده کند اما بازیکنان حرفهای از محدوده بالای آن استفاده خواهند کرد.
ضربه به در و دیوار

یک ورزش ایده ال برای آدم های قرن ۲۱. اگر با کمبود وقت مواجه هستید نگران نباشید، ورزشی را می شناسم که می تواند در زمانی کوتاه تحرک لازم را به شما بدهد. شما می توانید در مدت ۱۵ دقیقه به رشته ای بپردازید که معادل یک ساعت پرداختن به رشته های دیگر ورزشی است. یک راکت آماده کنید، توپ را بردارید و به سراغ ورزش اسکواش بروید و اسکواش شما را درفاصله یک ربع ساعت معادل یک ساعت به تحرک وامی دارد. اما این ورزش یک حسن دیگر هم دارد. شما پدرها و مادران، اگر دلتان می خواهد روح ورزش کردن را در فرزندان خود بدمید، اسکواش یک نمونه بی نظیر است. اسکواش به دلیل خاصیت های منحصر به فردش به ورزش خانوادگی نیز شهرت یافته است. شما می توانید در کنار فرزندان تان به این ورزش بپردازید. ورزش در کنار اعضای خانواده در همبستگی تان تاثیر بسزایی دارد. در واقع بهترین زبان سخن گفتن با فرزندان و نشان دادن راه صحیح زندگی و به دست آوردن نشاط و شادابی، حرکت، پشتکار، سرعت و دقت و مصمم بودن همین روش است. به همین دلیل است که در کشورهای دیگر اسکواش به ورزش خانواده معروف است.
ز آغازاما زمان پیدایش اسکواش برمی گردد به ۱۸۰ سال پیش. فکر می کنید آغاز و منشا اسکواش کجا بوده؟ یک مدرسه. کجا ؟ اولین بار اسکواش در محل مدرسه Harrow در انگلستان بازی شد. این ورزش یک خاصیت جالب هم دارد. شما اسکواش را می توانید هم به صورت انفرادی و هم چند نفره بازی کنید. به همین دلیل به علاوه تحرک بالا، اسکواش به سرعت جای خود را در دیگر کشورها باز کرد. به سبب آسان بودن اسکواش، پیر و جوان قادر به انجام آن هستند. زن و مرد هم ندارد. اسکواش تنها ورزشی است که در هرگروه سنی از ۵ تا ۸۵ سالگی قابل استفاده بوده و در واقع هیچ وقت برای اسکواش دیر نیست. البته برای بالای ۸۵ سال من نمی توانم مجوز بازی صادر کنم اما بهتر است اگر خانم یا آقای ۹۰ ساله هستید با احتیاط اسکواش کنید شما جوان های دیروز هستید به همین دلیل است که امکان دارد بتوانید بازی کنید. به قول خودتان جوانان روغن حیوانی. اما اسکواش نه تنها باعث بالارفتن توان جسمی انسان می شود بلکه روح ورزشکار این رشته را نیز به والاترین مقام ها می رساند. صفاتی چون خستگی ناپذیری، پشتکار، یک تنه ایستادن در مقابل معضلات، مصمم بودن و … را در روح شما تقویت می کند.
کشورهای دیگر جهان حتی کشورهای کوچک خلیج فارس با پی بردن به اهمیت اسکواش امروزه سرمایه گذاری کلانی در این رشته کرده اند. به طور مثال دبی، قطر، پاکستان، کویت و … با راه اندازی تورنمنت های جهانی توانسته اند هم سطح دیگر کشورهای پیشرو در این رشته گام بردارند. ضمن این که این کار سود سرشاری هم برایشان به ارمغان آورده است.

آنچه نیاز است
اما اگر بخواهید بدانید که چه امکاناتی برای اسکواش نیاز است می توانم بگویم امکانات مورد نیاز این ورزش تنها یک زمین ۵/۹*۵/۶ متری است که فقط از یک ۴ دیواری تشکیل می شود. اسکواش نسبت به دیگر رشته های ورزشی هزینه ساخت و نگهداری سالن کمتری دارد. ضمن این که شما در تمام فصول سال و تمام ساعات شبانه روز می توانید اسکواش کنید.در این میان ایران با داشتن جمعیت بالای جوان، استعداد بالقوه ای در رشد و مطرح شدن درحیطه اسکواش دارد. این که ما چگونه بتوانیم از این توان بالقوه استفاده کنیم به برنامه ریزی مسئولان برمی گردد .ثبت نام کنیداگر شما در تهران زندگی می کنید، شرایط نسبتاً آرمانی انتظار شما را می کشد. در صورتی که به اسکواش علاقه مند شده اید و تصمیم دارید وارد این رشته ورزشی شوید بهتر است به شما این اطلاعات را بدهم که با پرداخت ماهیانه ۵۰ هزار تومان می توانید در این رشته ثبت نام کنید و سپس آموزش ببینید. شما می توانید به ورزشگاه حیدرنیا ـ زیرپل حافظ ـ مراجعه کنید. آن جا هیات اسکواش تهران است. مسئولان این رشته در انتظار شما هستند تا هم راهنمایی تان کنند و هم ثبت نام. در حال حاضر مجموعه ورزشی انقلاب جایگاه اول اسکواش تهران است. پنج سالن اسکواش در این مجموعه برای علاقه مندان این رشته در نظر گرفته شده است و شما می توانید از آنها استفاده کنید. پس از آن ورزشگاه حیدرنیا است که سه سالن را مخصوص ورزش اسکواش آماده کرده است. جالب است اگر بدانید نیروهای مسلح نیز به این رشته روی آورده اند و دو سالن هم آنها در میدان نوبنیاد ساخته اند که اگر شما در شرق تهران زندگی می کنید، حضور و استفاده از این سالن هارا به شما پیشنهاد می کنم.

سالن های ورزشی هیات اسکواش تهران در مجموعه ورزشی حیدرنیا واقع است. سه سالن در این مجموعه وجود دارد که در کنار خوابگاه، دوش، رختکن، بوفه و واحد آموزشی آن را مجهز و آماده پذیرایی از شما کرده است .به تازگی هیات اسکواش تهران با همکاری دانشگاه ها آموزش اسکواش را در دانشگاه ها به عنوان یک واحد درسی تربیت بدنی آغاز کرده است. در این دوره ها که اسکواش به طور تئوری و عملی آموزش داده می شود سعی شده است تا این ورزش با استفاده از منابع روز جهان و با زبان فنی تدریس شود تا دانشجویان بتوانند با علم و ورزش در قرن حاضر هماهنگ شوند. البته طرح بعدی کشاندن اسکواش به مدارس تهرانی است تا این ورزش به خاستگاه اصلی اش یعنی مدارس و برای دانش آموزان بازگردد.البته در حال حاضر هیات اسکواش استان تهران حدود ۲۰ سالن در سراسر تهران در اختیار دارد که البته مدیران ارگان ها و سازمان ها استقبال خوبی از طرح های جدید هیات کرده اند. به طور مثال شهرداری تهران، دادگستری، فرمانداری تهران، منطقه آزادچابهار، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، میراث فرهنگی، شرکت های بیمه، سفارت ها و غیره از طرح گسترش اسکواش استقبال و خود را آماده راه اندازی این رشته کرده اند. در صورتی که این شرکت ها سالن های اسکواش خود را راه اندازی کنند به زودی تحول بزرگی در این رشته به وجود می آید.لیگ اسکواش تهران اگر در کنار نفس ورزش به مسابقات ورزشی هم علاقه مند هستید یک خبر جالب می توانم در اختیارتان بگذارم. به زودی طرح لیگ اسکواش تهران به اجرا گذاشته می شود تا ورزشکاران این رشته در مقابل هم بایستند و با هم رقابت کنند. این لیگ قرار است در صورت موفقیت به لیگ سراسری ـ کشوری ـ ارتقا پیدا کند اما این شانس شما است که اولین حاضران در لیگ اسکواش باشید.زودتر برویداگر به این رشته علاقه مند شدید فوراً دست به کارشوید. اسکواش آن چیزی است که شما انتظارش را داشتید، یک ورزش پرتحرک که عرق از شما درمی آورد. بدنتان را در فاصله ۱۵ دقیقه به اندازه یک ساعت ورزش دهید. این هم می تواند مژده ای به شما باشد که تا حدی به اسکواش علاقه مند شده اید.