ژنرال صهیونیستی: حماس که این بود، با حزب‌الله چه خواهیم کرد

یک ژنرال ارتش رژیم صهیونیستی با اشاره تلویحی به قدرت حماس گفت اگر نمی‌توانیم موشک باران حماس را متوقف کنیم در صورت نبرد با حزب‌الله چه کار می‌خواهیم بکنیم؟

«اسحاق بریک» ژنرال نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی در مصاحبه‌ای گفت: «اگر نمی‌توانیم در طول ۱۱ روز موشک‌باران را متوقف کنیم، پس در جنگی که از چند جبهه و با حضور حزب‌الله در گیرد، چه خواهیم کرد؟»

به نوشته روسیا الیوم، او به رادیو ارتش صهیونیستی گفت: «آن‌ها این توانایی را دارند که حکومت [رژیم صهیونیستی] را ساقط کنند، همچنین شبه‌نظامیان شیعه که ممکن است به آن‌ها بپیوندند و در آن زمان یک ویرانی واقعی رخ خواهد داد و ما هرگز توانایی مقابله نخواهیم داشت.»

اسحاق بریک تأکید کرد که ارتش صهیونیستی صرفا می‌تواند به واسطه نیروی هوایی خود در جنگ‌ها دست برتری داشته باشد، اما در دو هفته گذشته جنگنده‌های این رژیم تنها کاری که کردند ویرانی غزه بود و از توقف قدرت آتش‌باری حماس ناتوان بودند.

او افزود: «در هر جنگ گسترده‌ای جبهه داخلی اسرائیل به کانون مرکزی درگیری تبدیل خواهد شد. میلیون‌ها نفر به مدت طولانی زیر آتش موشک‌های دقیق و همچنین پهپادهای انتحاری خواهند بود و در آن زمان کسی قادر به زندگی در اینجا نخواهد بود و هیچ کس نیز ادعاهای فرماندهان مبنی بر اینکه بر حماس پیروز شدند را نخواهند پذیرفت.»

این فرمانده ارشد ارتش صهیونیستی همچنین گفت که نخست‌وزیر و وزیر جنگ این رژیم طبق عادت از پاسخی فراموش نشدنی به حماس و جهاد اسلامی سخن می‌گویند، اما به گفته وی حماس و جهاد تنها خطر موجود نیستند بلکه بخشی از یک محیط درگیری وسیع در قدس و داخل اراضی ۱۹۴۸ به شمار می‌روند.

اسحاق بریک تأکید کرد: «اکنون فکر کنید که اگر حزب‌الله وارد جنگ شود و در آن صورت هزاران نفر از نیروهایش در مرزها مستقر خواهند شد تا از آن عبور کنند، همزمان نیز موشک‌ها شلیک می‌شود، در آن زمان چه اتفاقی خواهد افتاد؟»

او خطاب به ساکنان سرزمین اشغالی گفت: «این‌ها را می‌گویم چون که بدون آگاهی جمعی هیچ تغییری رخ نمی‌دهد. مردم باید حقیقت را بدانند. ممکن است که بترسی و بگویی که نمی‌خواهم این چیزها را بشنوم، اما به یکباره شاید خانه‌ات را از دست دادی و نزدیکانت کشته شدند و این طبعا چیزی نیست که بخواهی بشنوی.»

این ژنرال نیروهای ذخیره ارتش صهیونیستی در ادامه افزود: «علی‌رغم چیزی که سخنگوی ارتش درباره ضربه سخت به حماس سخن می‌گوید، اما این حماس بود که پیروز شد و ابتکار شلیک موشک را در دست داشت. حماس و جهاد هر دو گفته‌اند که می‌توانند هر لحظه که بخواهند شلیک موشک‌ها را از سر بگیرند.»

همزمان به نوشته وبگاه شبکه المیادین، «تسوی یحزقلی» کارشناس امور کشورهای عربی در شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی در پاسخ به سؤال مجری در خصوص اینکه چه کسی در جنگ اخیر پیروز شد، پاسخ داد: «طبق تصاویر این غزه نبود که پیروز شد. چرا که حملات بی سابقه‌ای به این منطقه صورت گرفت. اما کسی که مثل توپ فوتبال در صحن مسجدالاقصی لگدکوب می‌شد، نیروی پلیس اسرائیل بود. در چشم مردمان خاورمیانه قصه اصلی این است. دلیل این خیزش بزرگ عرب اسرائیل، کرانه باختری، غزه و قدس ضعف ماست. ما جامعه‌ای هستیم که نباید بجنگیم.»

بامداد روز جمعه،‌ پس از گزارش برخی منابع خبری درباره احتمال آتش‌بس، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی رسما بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس با میانجیگری مصر پس از ۱۲ روز موافقت کرد.

گروه‌های مقاومت فلسطین نیز ساعتی بعد در بیانیه‌هایی جداگانه تأکید کردند که تا زمان پایبندی تل‌آویو به آتش‌بس به آن متعهد خواهند بود.

با اعلام آتش‌بس در حالی که تمامی رسانه‌های صهیونیستی به شکست تل‌آویو در این ماجراجویی جدید علیه مقاومت فلسطین و هزینه‌های هنگفت رژیم صهیونیستی در این مدت اذعان کردند، مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری از جمله شهر قدس به خیابان‌ها آمدند و پیروزی مقاومت را جشن گرفتند.