رهایی از معضل چاقی

کلید های طلایی درمان چاقی

تمامی افرادی که رژیم غذایی ( خوردن میوه – برنج کم- سالاد فراوان – آب فراوان- گوشت سفید و...) را میگیرد ، چون به شدت سردی و تری در بدن آنها زیاد میشود در معرض بیماری های سرد : کم کاری تیروئید - چین و چروک – لک و پیس-برص-سکته – سفید شدن مو- درد مفاصل- ریزش مو شدید- کم خونی شدید - افسردگی- به هم خوردن قاعدگی- کیست های ریز- درد زیر شکم- ورم معده ی شدید- ضعف جنسی شدید و... میشوند .

می خواهم لاغر شوم و لاغر بمانم .مطالبی را که در زیر میخوانند نتیجه ی چندین ماه تحقیق بنده در زمینه ی درمان چاقی میباشد . منابع تحقیق(قانون-قرابادین کبیر-تحفه المومنین-معارف گیاهی-حفظ الصحه-دهکده سلامتی -ذخیره خوارزم شاهی -و…)

امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده و میلیونها انسان را در جهان رنج می دهد . چاقی غیر از اینکه ظاهر انسان را نامتناسب و زشت جلوه می دهد بیماریهای خاصی را نیز به دنبال دارد .

از طرف دیگر عدم آگاهی کافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای کاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت .

متاسفانه در کشور ما نیز به یک معضل اساسی تبدیل شده است . افراد کمی هستند که در خانواده ی خود دارای وزن متعادلی هستند .

متاسفانه پزشکی امروزی برای درمان چاقی اهمیتی به مزاج افراد نمیدهد . رژیم غذایی هر فرد در هر سنی (کودکی-نوجوانی-میان سالی-پیری) باید با هم متفاوت باشد . رژیم غذایی در هر فصلی از سال باید متمایز باشد . رژیم غذایی در هر مکانی با مکان دیگر بسیار متفاوت است .

مثلا رژیم لاغری یک فرد همدانی (شهر سرد و کوهستانی) با رژیم لاغری یک فرد خوزستانی(شهر گرم) بسیار متفاوت است . اما متاسفانه در عمل این طور نیست و به هر دوی این افراد رژیم کم کالری و پر فیبر داده میشود . به همین دلیل است که نتیجه در بسیاری از موارد مطلوب نیست و حتی بر عکس میباشد .

حال به درمان لاغری در طب (گیاهی-سنتی) می پردازیم :

چون زنان دارای طبع سردتری نسبت به مردان هستند ، این افراد در معرض چاقی بیشتری قرار دارند . اگر فردی دارای بیماری خاصی نباشد ، درمان چاقی او بسیار ساده است ، اماگر داری بیماری خاصی باشد حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد .

اولین و مهمترین مرحله ی درمان چاقی ، رفع یبوست است . چون افرادی که چاق هستند اکثرا دارای گوارش سردی میباشند . تا این مشکل بر طرف نشود درمان اساسی نخواهد بود .

برای دست یافتن به این منظور ، باید بعد از هر وعده ی غذایی یک قاشق چایی خوری گلقند (عسلی-آفتابی) میل شود .

• بعد از صرف غذا نباید تا یک ساعت دراز کشیده شود ( این کار باعث پخش شدن رطوبت در بدن میشود )

• تا میتوانید آب و مایعات کمتر مصرف کنید

• افرادی که چاق هستند باید از رنگ های گرم ( زرد-نارنجی-قرمز) برای پوشیدن استفاده کنند . تا با نگاه کردن به این رنگ ها گرمی در بدن ایجاد شود . و این گرمی باعث آب شدن چربی ها میشود .

• حجامت برای افراد چاق ممنوع است ( حجامت کردن سردی بدن را بیشتر کرده ، باعث چاقی بیشتر میشود)

• استخر رفتن بسیار مضر است ( چون سردی بدن را بیشتر میکند )

• خوردن یک یا دو لیوان آب در صبح ناشتا ، بدترین دستور طب جدید برای لاغری است . این دستور باعت ورم شدید معده و سنگ کلیه میشود .

• گوشت سفید(مرغ-ماهی) باید به کمترین میزان مصرف برسد . اما استفاده از مرغ رسمی و بقلمون مفید است . ( گوشت مرغ

• قبل از طلوع آفتاب حتما باید این افراد بیدار باشند تا از ایجاد سردی به بدن جلوگیری شود ( بیشترین سردی که از زمین به بدن منتقل میشود یک ساعت قبل از طلوع آفتاب است ، به همین دلیل بیشترین سکته ها هم در این فاصله رخ میدهد )

• خوردن سرکه – قرص سرکه سیب- چای سبز و… ممنوع

• باید حتما سبزی ( نعناع-سوسنبر-ریحان و…) سبزی های گرم ، جایگزین سالاد(کاهو-خیار-گوجه) شود .

• خوردن روزانه ۲ عدد کندر برای تقویت حافظه و درمان برجستگی شکم بسیار موثر است .

• بهترین و مهمترین وعده ی غذایی در طب سنتی ، شام است ( چون بهترین زمان هضم غذا شب می باشد ) . پس وعده ی شام را هر گز از دست ندهید و حداقل یک لیوان شربت عسل میل کنید .

• استفاده از عطرهای گرم مانند : بهارنارنج- گل یاس و… برای افراد چاق که طبع سرد دارند بسیار موثر است .

• اگر در بین وعد های غذایی احساس گرسنگی شود ، بهترین غذا یک لیوان شربت عسل می باشد ( عسل+آب گرم)

• پیاده روی منظم و روزانه به مدت نیم ساعت ( یک ربع آهسته – یک ربع سریع تا باعث عرق کردن شود )

• باید در نظر داشت که لاغری در فصل های سرد ( پاییز و زمستان) سختتر از فصل های گرم است . چون در این فصلها به علت سردی هوا چربی ها دیرتر آب میشوند . متاسفانه پزشکان جدید با دادن رژیم سالاد و استفاده از گوشت سفید ، سردی بدن را بیشتر کرده ، و درمان را بسیار سختتر میکنند . به همین دلیل است که بعد از پایان رژیم ، در مدت زمان بسیار کمی تمام وزن کم شده و حتی بیشتر از آن بر میگردد.

• تمامی افرادی که رژیم غذایی ( خوردن میوه – برنج کم- سالاد فراوان – آب فراوان- گوشت سفید و…) را میگیرد ، چون به شدت سردی و تری در بدن آنها زیاد میشود در معرض بیماری های سرد : کم کاری تیروئید – چین و چروک – لک و پیس-برص-سکته – سفید شدن مو- درد مفاصل- ریزش مو شدید- کم خونی شدید – افسردگی- به هم خوردن قاعدگی- کیست های ریز- درد زیر شکم- ورم معده ی شدید- ضعف جنسی شدید و… میشوند .

• بهترین رژیم برای لاغری روزه گرفتن است .

*** بعضی از افراد هستند که با حرص و جوش خوردن چاق میشوند ، درمان این گروه بسیار ساده است . این افراد نباید از غذای سرد استفاده کنند . به جای چای ، از دم کرده ی ( بادرنجبویه+آفتیمون) استفاده نمایند .

به طور کلی استفاده از مواد غذایی زیر برای درمان چاقی باید به حداقل ممکن برسد : (مخصوصا برای زنان و افرادی که درمناطق سردسیر زندگی میکنند )

غذاها : مرغ ماشینی – ماهی -عدسی– (اسفناج+ماست) – خورشت آلو- سفیده ی تخم مرغ- آبدو خیار – سالاد کاهو –گوشت گوساله-سیرابی – پاچه و هر غذایی که دارای طبع (سردو تر) و (سرد و خشک ) است .

سبزیجات : کاهو-خیار-کدو – اسفناج- گشنیز – قارج- سیب زمینی-گوجه فرنگی-ریواس- گشنیز-خرفه- و…

میوه ها : هندوانه- توت فرنگی- کیوی- مرکبات-هلو-آلو-پرتقال-لیمو-سنجد-تمشک-ازگیل- به ترش و…

دانه ها و حبوبات : تخم خیار –تخم کدو-تخم کاهو-نشاسته-ذرت-جو – عدس-جو – باقالی و…

ادویه جات و چاشنی ها : آلو- کشک – سس گوجه فرنگی- تمرهندی (افراد طبع گرم میتوانند استفاده کنند)-آبلیمو-زرشک – سماق و…

نوشیدنی ها و طمع دهنده ها : آب – دوغ- شربت لیمو- شربت آلبالو-ماءالشعیر طبی- شربت زرشک-شربت آلو- سرکه-سس گوجه- و…

غذاهایی که یک فرد چاق برای لاغر شدن باید مصرف کند :

گوشتها : گوشت شتر – شتر مرغ- کبوتر- گنجشک-سرخ کردنی ها (با روغن کنجد یا زیتون)- فسنجان شیرین با گوشت گوسفند – زرده ی تخم مرغ- کباب کوسفندی- نان گندم کامل- بوقلمون-اردک-بز-حریره بادام-دنبه گوسفند و…

سبزیجات : فلفل-سیر – پیاز – خردل-جعفری- تره- شاهی- شوید- ترب – نعنا- ترخون-ریحان-کرفس-پونه-آویشن-زیتون-هویج-شلغم و…

میوه ها : انگور- گردو- فندوق-خرما-نارگیل – پسته-بادام-انجیر-موز-سیب شیرین – توت خشک و…

دانه و حبوبات : گندم-برنج ایرانی-لوبیا- کنجد-نخود –سیاهدانه-شنبلیله-اسفند و..

لبنیات و روغنها : روغن زیتون رسیده-روغن کنجد-کره-روغن حیوانی

ادویجات : دارچین – میخک- زردچوبه-هل –فلفل- رازیانه-زنجفیل-زیره-تخم کرفس-نمک-زعفران-گلپر و…

نوشیدنی ها و شیرین کننده ها : شربت عسل- شربت زعفران- مربای بهارنارنج-آب انگور-شیر موز طبیعی-آب هویج و…