گامهای بلند بسیج در ورزش

سازمان تربیت بدنی بسیج را می توان یکی از نهادهای تاثیرگذار در ورزش امروز ایران دانست که در سال های گذشته در ورزش کارهای بزرگی انجام داده است، از ساخت بیش از ۱۴۰۰سالن ورزشی در کمتر از ۳ سال تا راه اندازی پایگاه های استعدادیابی ورزش و فعالیت های گسترده در زمینه ورزش همگانی و […]

سازمان تربیت بدنی بسیج را می توان یکی از نهادهای تاثیرگذار در ورزش امروز ایران دانست که در سال های گذشته در ورزش کارهای بزرگی انجام داده است، از ساخت بیش از ۱۴۰۰سالن ورزشی در کمتر از ۳ سال تا راه اندازی پایگاه های استعدادیابی ورزش و فعالیت های گسترده در زمینه ورزش همگانی و قهرمانی.

سازمان تربیت بدنی بسیج را می توان یکی از نهادهای تاثیرگذار در ورزش امروز ایران دانست که در سال های گذشته در ورزش کارهای بزرگی انجام داده است، از ساخت بیش از ۱۴۰۰سالن ورزشی در کمتر از ۳ سال تا راه اندازی پایگاه های استعدادیابی ورزش و فعالیت های گسترده در زمینه ورزش همگانی و قهرمانی.

به گزارش ایسنا، سردار کاظم یزدانی، رئیس سازمان تربیت بدنی بسیج در گفت‌وگو با سایت روابط عمومی سازمان تربیت بدنی بسیج درباره فعالیت های این سازمان در ورزش صحبت کرد. وی هر چند از عدم همکاری برخی نهادهای اصلی متولی ورزش گلایه دارد اما عنوان می کند بسیج، سرباز عرصه ورزش است و تمام تلاشش را برای توسعه ورزش به رغم تمام کاستی ها انجام می دهد.

* در ابتدا می‌خواهیم یک نمای کلی از فعالیت های بسیج در عرصه ورزش ارائه کنید.

با توجه به حمایت خوبی که سردار نقدی در مسئله ورزش دارند، فعالیت هایمان در چندین بخش به صورت قابل قبولی در حال انجام است. برنامه های روتین سالیانه در قالب تقویم ورزشی سال برگزار می شود و تاکنون طبق برنامه، برنامه هایمان را در عرصه قهرمانی، ورزش همگانی و باشگاهی دنبال کرده ایم. برابر تقویم همایش های مسئقل راهپیمایی خانوادگی، ورزش های بومی و محلی، کوهپیمایی عمومی و فتح قلل که در دستور کار داشته ایم را دنبال کرده ایم و به موازات آن درفعالیت بخش مدیریت ورزش قهرمانی هم، مسابقات و جشنواره های مختلف بسیج طبق برنامه مسابقات برگزار شده است. در این بخش مسابقات انتخابی حوزه ها را نواحی برگزار کردند، انتخابی استان توسط تربیت بدنی سپاه استان ها انجام شد و تیم های منتخب به مسابقات کشوری اعزام شدند. در بخش باشگاهی هم بر اساس آنچه که در هیئت مدیره باشگاه مقاومت به تصویب رسیده، فعالیت های باشگاهی ما چه در باشگاه مرکزی که تعدادی از رشته ها در اینجا سازماندهی شده اند و در لیگ های کشوری حضور دارند و چه تیم هایی که به استان ها واگذار شده ادامه دارد.

* مرکز جامع تندرستی و استعدادیابی ورزش بسیج هم هفته اول آبان افتتاح شد، درباره این مرکز بیشتر توضیح می دهید؟

در بخش استعدادیابی کمپ مرکزی استعدادیابی و کلینیک طب ورزشی بسیج توسط سردار فرجیان زاده به بهره برداری رسید. تعداد کمی از این مراکز در ایران وجود دارد و در بسیج آن را کم داشتیم که چند روز پیش افتتاح شد. در این مرکز به صورت میدانی فعالیت های استعدادیابی بررسی و تحلیل می شود. آن چیزی که در کف کار در استان ها انجام می شود، افراد به صورت رندومی مورد تست و آزمون های مختلف قرار می گیرند. در اینجا تست های مختلف آمادگی جسمانی، توان حرکتی و تست های مختلف را می گذرانند که ببنیم مسیر آموزشمان درست طی می شود یا نه و وضعیت در حال حاضر و میزان پیشرفت این ورزشکاران در چه مرحله ای است.

*مردم عادی هم می توانند از خدمات این مرکز استفاده کنند؟

بله،در این مرکز عامه مردم هم می توانند وضعیت سلامتی شان را با انجام چند تست مختلف مورد ارزیابی قرار دهند. وضعیت جسمانی، میزان توده چربی، حجم عضلات، حجم استخوان ها و در کل وضعیت جسمانی افراد را مشخص می کند.

*در بخش زیر ساخت های ورزشی و ساخت سالن های ورزشی هم بسیج کارهای بزرگی انجام داده، در این باره بیشتر صحبت می کنید؟

در بخش زیر ساخت ها، فعالیت ها در حال انجام است و در هفته بسیج تعدادی از اماکنی که در مقاطع پایانی کار است افتتاح می شود تا با حمایت سردار نقدی طبق برنامه ۵ ساله ای که قول داده ایم سه هزار سالن بسازیم. من خودم باور نمی کردم با توجه به وضعیت اقتصادی کشور این چنین کاری را انجام دهیم. در سال اول ۴۶۰ سالن توسط دکتر فیروزآبادی افتتاح شد، در سال گذشته هم هزار سالن با حضور وزیر ورزش افتتاح شد. این واقعا ظرفیت خیلی خوبی است که در صورت مدیریت و برنامه ریزی، چه در جهت توسعه ورزش قهرمانی و چه در عرصه ورزش همگانی می توانیم استفاده کنیم. به هر حال زیر ساخت ها و سالن های ورزشی نقش مهمی در توسعه ورزش دارند.

*در این بخش انتظار شما از نهادهای متولی ورزش مانند وزارت ورزش چیست؟

با توجه به اینکه در مباحث اعتباری با کمبود اعتبار مواجه هستیم، باید بخش های دیگر کشور به عنوان متولیان ورزش هم وارد میدان شوند. ۸۰ درصد این سالن ها در خارج از محیط نظامی و در دسترس مردم است. به همین خاطر انتظار داریم برای تکمیل این سالن ها و نیازهایی که برای کامل شدن این اماکن ورزشی دارند، بقیه نهادهای متولی ورزش هم به بسیج کمک کنند. به عنوان نمونه اگر سالنی کفپوش می خواهد یا تجهیزات دیگری، نهادهایی مانند وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و دیگران کمک کنند تا این سالن ها تکمیل شود و در اختیار مردم قرار بگیرد. بسیج در راستای اهداف کلان ورزش کشور حرکت می کند و بنابراین وزارت ورزش و فدراسیون های ورزشی و حتی در برخی جاها وزارت کشور که بخشی از وظایف آن مربوط به حوزه های اجتماعی هست هم می توانند به ما کمک کنند و این درخواست را به صورت مکتوب ارائه کرده ایم.
*یعنی به اعتقاد شما می شود این طور برداشت کرد که تمامی سازمان هایی که به عنوانی با جوانان سر و کار دارند، می توانند در این قدم بزرگ کنار بسیج باشند.
قطعا، همین طور است. وزارت ورزش، وزارت کشور، سازمان بهزیستی، سازمان هلال احمر، سازمان مبارزه با مواد مخدر و.. می توانند در این پروسه ورود پیدا کنند و در کنار بسیج قرار بگیرند. حتی خیرین هم می توانند در این پروژه ها کمک حال بسیج باشند. هر چند خیرین بیشتر به سمت ساخت مدرسه و مسجد گرایش دارند اما به نظر من بحث جوانان و تامین امکانات مورد نیاز ورزشی آنها در برخی مواقع اهمیت بیشتری نسبت به ساخت مسجد و مدرسه دارد. به هر حال جوانان ما به ورزش گرایش دارند و این مبحث علاوه بر اینکه باعث سلامتی و شادابی آنها است جذابیت زیادی هم برایشان دارد. به نظر اگر من سمت و سوی علاقه خیرین به ورزش معطوف شود حتما جای ثوابی این حرکت رفته است و این در بحث جوانان و حفظ و انسجام جوانان و مردم کمک کند.

*این همکاری تاکنون چطور بوده؟