گام‌بلند ۳۲ شرکت‌ دانش‌بنیان و خلاق در مسیر توسعه فناوری‌های نوین

با تلاش معاونت علمی و فناوری، 32 شرکت دانش‌بنیان و خلاق در کشور شناسایی شد که در مسیر توسعه فناوری‌های نوین گام برمی‌دارند.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سوال اینجاست که فناوری‌های نوین از چه زمانی وارد زندگی انسان شدند؟ آیا این فناوری‌های فقط آمده‌اند تا زندگی آدم را راحت‌تر و آسان‌تر کنند؟ یا اینکه آنها پاسخ به سوالات بی شمار انسان‌ها و انگیزه ادامه حیات برای بشر هستند؟

در تعریفی ساده، فناوری‌های نوین را ادامه همان تکنولوژی‌های قدیمی می دانند که پیشرفته‌تر شده و با نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی در حوزه‌های مختلف فناوری همراه است.

در واقع فناوری های نوین و به کارگیری آن‌ها در چرخه زندگی روزمره و کسب و کار، فرصت‌های تازه‌ای را پیش روی ما قرار داده است و توانایی‌های ذهنی و فیزیکی ما را دو چندان خواهند کرد.

ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با حمایت از این شرکت‌ها در تلاش است تا گامی اثربخش برای توسعه بیشتر این فناوری‌های نوظهور بردارد. در ادامه با این شرکت‌ها آشنا می شویم.

طراحی و معماری کاریز سیستم پویا یکی از این شرکت‌ها است که با طراحی معماری فناوری اطلاعات سازمانی مبتنی بر خدمت گرایی به این حوزه ورود کرده است. شرکت مهندسی نرم افزاری گلستان ارائه دهنده خدمات مشاوره معماری سازمانی نیز مجموعه دیگری است که در این زمینه پا به میدان گذاشته است.

از دیگر شرکت‌های فعال این حوزه می توان به شرکت صنعت و دانش رهپویان افلاک اشاره کرد که سیستم ناوبری (رسام) به همراه نرم افزار Top of Form را طراحی و روانه بازار کرده است. شرکت نوآوران نسل برخط نیز با ارائه خدمات تخصصی ترمیم و بازسازی ساختمان در این حوزه فعالیت می کند.

دیده بان دانش نوین توسعه شرکت دیگری است که با ارائه تکنیک تولید محتوای مشارکتی به این حوزه ورود کرده است. مهندسین فراکارانت خدمات دیجیتال مارکتینگ و برندینگ را ارائه می کند.

طراحی سامانه نرم افزاری تحت وب امور مشترکین توسط شرکت نرم افزاری جادوی فکر انجام می شود.

سرویس آزمون کارایی (بار و فشار) نیز محصولی است که با همت متخصصان شرکت مهندس پیشگان آزمون افزار یاس به کاربران خدمات ارائه می کند. مجموعه توسعه فناوری اطلاعات آرتاراد نیز پشتیبان گیری از بانک اطلاعاتی SQL SERVER و درایو ها را ارائه کرده است.

شرکت مهندسی مشاور حاسب سیستم، آریا همراه سامانه، شرکت نرم‌افزاری داتیس آرین قشم (داتین)، نقشه راه کسب و کار ایرانیان، شرکت خدمات مهندسی فن آوری های طیف گستر اطلس طاها، سامانه گستر سحاب پرداز و شرکت نسیم ارتباط آینده از دیگر شرکت‌های فعال این حوزه هستند.