یمن؛ گسیل هزاران تروریست توسط ریاض به مأرب؛ صنعاء با قبایل مأرب به توافق رسید

عربستان سعودی برای جلوگیری از آزادی مأرب یمن، سرکرده‌های القاعده، داعش و سایر گروههای سلفی را به خدمت گرفته، ولی موفق نشده است مانع پیشروی نیروهای یمنی شوند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی دو هفته گذشته در اطراف شهر راهبردی «مأرب»، عربستان سعودی تمامی نیروهای قبیله‌ای و حزبی خود را به حالت آماده‌باش درآورده است.

روزنامه الاخبار گزارش داد، ریاض برای جلوگیری از آزادی مأرب، «هزاران عنصر افراطی را از استان‌های شبوه، ابین، حضرموت، عدن، لحج، تعز و ساحل غربی جذب کرده است تا از آخرین مقر قیمومیت خود در شمال یمن دفاع کند».

به گزارش این روزنامه، گروه موسوم به «شورای انتقالی جنوب» -وابسته به امارات- حاضر نشد عناصر خود را به مأرب اعزم کند، هر چند که ریاض تلاش کرد با تطمیع عناصر انتقالی، آنان را به جبهه‌های «الضالع» اعزام کند، ولی این مسئله نیز باعث توقف پیشروی نیروهای دولتی یمن نشد.

بنا بر این گزارش، این حجم از تجهیز نیرو توسط ریاض که حتی شامل عناصر تروریستی داعش و القاعده نیز هست، بیانگر هراس عربستان سعودی از آزادی کامل مأرب است. اما صنعاء بر این باور است که آزادسازی این استان، برای خنثی کردن نقشه ریاض در اسکان عناصر تکفیری در آن، بسیار حائز اهمیت است.

دولت یمن طی روزهای گذشته با قبایل ساکن در اطراف مأرب، چندین بار دیدار کرده و موفق شده است توافقات خوبی با شیوخ این قبایل منعقد کند. ریاض اما جبهه‌های عملیاتی فرسایشی را در جنوب و شمال مأرب ایجاد و از عناصر سلفی استفاده کرده است.

عربستان سعودی اما در این جبهه‌ها نیز موفق نشد و نیروهای یمنی توانستند به سمت جنوب «الطلعه الحمراء» واقع در شرق «صرواح» پیشروی کنند. ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه‌های «العام» و «الرویک» هم به فشار نظامی خود ادامه دادند و حملات مزدوران وابسته به ریاض را در شمال مأرب دفع کردند.

سرهنگ «مجید شمسان» کارشناس مسائل نظامی یمن بر این باور است که جنگ آزادسازی مأرب، بسیار سرنوشت‌ساز است، نه فقط در این تجاوز چند ساله، بلکه در سراسر تاریخ معاصر یمن؛ زیرا این استان، چندین دهه تحت قیمومیت عربستان سعودی قرار داشته است.

شمسان به الاخبار گفت که نگرانی آمریکا، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی از آزادی مأرب، به خاطر مطامع قدیمی آنان برای غارت منابع نفتی و گازی این استان است.