یک تیر و دو نشان دولت با توسعه نیروگا‌ه‌های هسته‌ای

سفرهای استانی رئیس‌جمهور در هر استان از ظرفیت‌های بسیار زیاد اما مغفول مانده در سطح کشور پرده بر‌می‌دارد، در همین راستا پس از سفر آیت‌الله رئیسی به استان بوشهر و بازدید از نیروگاه اتمی این استان، توجه‌ افکار عمومی کشور را بار دیگر به سمت ارزان‌ترین انرژی دنیا هدایت کرد. رئیس جمهور در این سفر […]

سفرهای استانی رئیس‌جمهور در هر استان از ظرفیت‌های بسیار زیاد اما مغفول مانده در سطح کشور پرده بر‌می‌دارد، در همین راستا پس از سفر آیت‌الله رئیسی به استان بوشهر و بازدید از نیروگاه اتمی این استان، توجه‌ افکار عمومی کشور را بار دیگر به سمت ارزان‌ترین انرژی دنیا هدایت کرد.

رئیس جمهور در این سفر ضمن بازدید از نیروگاه نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی اتمی بوشهر عنوان کرد:« هزار مگاوات برق اصلاً کافی نیروگاه اتمی بوشهر نیست و حداقل باید دو هزار مگاوات برق دیگر به ظرفیت این نیروگاه اضافه شود و همچنین در آینده کلید تولید برق ۱۰ هزار مگاوات برق را حتماً خواهیم زد تا به میزان قابل قبولی از تولید برق از صنعت اتمی برسیم.»

*منشاء دغدغه رئیس جمهوری برای افزایش ظرفیت نیروگاه اتمی چیست؟

اظهارات رئیس جمهور پیرامون کافی نبودن ظرفیت تولید برق برای نیروگاه بوشهر ناشی از دغدغه‌های کارشناسی بسیاری است که در حوزه انرژی مطرح شده است، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های موجود در این حوزه، وابستگی بیش از حد صنعت برق کشور به انرژی ناشی از گاز طبیعی است.

همه ما تا به حال ضرب المثل «چیدن همه تخم مرغ‌ها در یک سبد» را شنیده‌ایم، با اینکه همواره محتوای این ضرب المثل از زبان مردم و مسئولان شنیده می‌شود، اما در صنعت برق کشور همه تخم مرغ‌ها در سبد گاز طبیعی چیده شده و بیش از ۸۰ درصد برق تولید کشور در نیروگاه‌های حرارتی که سوخت گازی مصرف می‌کنند، تولید می‌شود.

مسئله وابستگی صنعت انرژی به گاز طبیعی همواره یکی از ایرادات صنعت برق کشور به حساب می‌آید، زیرا این مسئله می‌تواند امنیت انرژی کشور را به خطر بیندازد، تصور کنید در شرایطی تامین گاز کشور به هر دلیل دچار مشکل شود، در این حالت قطعا صنعت برق کشور نیز با بحران جدی مواجه شده و شاهد خاموشی گسترده خواهیم بود.

برای مثال در زمستان سال ۹۹، افزایش چشم‌گیر مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی سبب شد تا این سوخت به نیروگاه نرسد و شاهد ایجاد بحران خاموشی در کشور باشیم.

با در نظر گرفتن وابستگی صنعت برق به گاز طبیعی به عنوان یک تهدید، حل این مسئله با متنوع سازی سبد سوخت تولید برق کشور قابل انجام است و علت تاکید رئیس جمهور بر افزایش ظرفیت نیروگاه اتمی در کشور نیز همین مسئله تلقی می‌شود.

*افزایش ۲۰۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه اتمی چگونه ممکن است؟

نکته بعدی مورد تأکید در اظهارات آیت‌الله رئیسی، مسئله اضافه شدن ۲۰۰۰ مگاوات دیگر به ظرفیت اسمی کنونی نیروگاه اتمی بوشهر است، بر همین اساس پروژه افزایش ظرفیت نیروگاه بوشهر در قالب افتتاح ۲ فاز ۱۰۰۰ مگاواتی از سال ۱۳۹۸ آغاز شده است و مقرر شد عملیات شروع فیزیکی فاز دوم در اسفندماه سال ۱۴۰۳ انجام شود، بر همین اساس پس از بهره‌برداری آزمایشی از این واحد، بنا بر قرارداد در دی سال ۱۴۰۴ واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر با ظرفیت ۱۰۵۷ مگاوات وارد مدار تولید برق خواهد شد.

بنابر برنامه‌ریزی انجام شده شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران، واحد سوم نیروگاه اتمی بوشهر نیز در سال ۱۴۰۵ عملیات شروع فیزیکی خود را آغاز کرده و بنا است تا تیر ماه سال ۱۴۰۶ وارد تامین شبکه توزیع برق کشور شود.

به استناد آمار موجود روند پیشرفت کل پروژه واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در طول سال ۱۳۹۹ شاهد پیشرفت ۷٫۹ درصدی بوده است در حالی که مطابق برنامه زمان‌بندی باید به پیشرفت ۱۸٫۵ درصدی می‌رسید.

به گزارش فارس، در شرایطی که میزان پیشرفت طراحی پایه واحد ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر بر اساس برنامه زمان‌بندی باید به پیشرفت ۱۰۰ درصدی می‌رسید و ۱۴٫۵ درصد از عملیات طراحی تفضیلی نیز انجام می‌شد، همچنین ۳۵٫۷ درصد از تجهیزات با دوره ساخت طولانی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر نیز تدارک دیده‌ شده و احداث این واحد پیشرفت ۱۹٫۵ درصدی را تجربه می‌کرد اما میزان پیشرفت طراحی پایه این دو واحد نیروگاه اتمی به پیشرفت ۸۰٫۲ درصدی رسیده و ۶٫۴ درصد از عملیات طراحی تفضیلی نیز انجام شده است.

همچنین ۱۱٫۸ درصد از تجهیزات با دوره ساخت طولانی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر نیز تدارک دیده‌شده و احداث این واحد به پیشرفت ۱۲٫۰ درصدی رسیده است.