۹۰ درصد هزینه‌های درمان ناباروری تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: سازمان بیمه سلامت بین ۷۰ الی ۹۰ درصد از هزینه موارد تحت پوشش را پرداخت می‌کند و در سال جاری نیز پوشش خدمات درمان ناباروری توسعه می‌یابد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر تعدادی از داروها و خدمات درمان ناباروری در بخش‌های سرپایی و بستری تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار داشته و سازمان بیمه سلامت بین ۷۰ الی ۹۰ درصد از هزینه موارد تحت پوشش را پرداخت می‌کند و در سال جاری نیز پوشش خدمات درمان ناباروری توسعه می‌یابد.

وی درباره خدمات درمان ناباروری افزود: درمان ناباروری با توجه به اختلالات موجود در هر یک از زوجین، تنوع زیادی دارد و خدمات اولیه‌ای نظیر درمان‌های دارویی تا خدمات پیچیده‌ای مانند IVF که فقط در مراکز تخصصی ارائه می‌شود را در بر می‌گیرد. هم اکنون بخش قابل توجهی از داروها مانند “فولی تروپین”، “اچ سی جی”، “اچ ام جی”، خدمات پاراکلینیک مرتبط به درمان ناباروری مانند سونوگرافی Infertility در آقایان یا آزمایش‌هایی مانند Semen Analysis، اندازه گیری کمی FSH, LH و تستوسترون و همچنین برخی خدمات جراحی نظیر اعمال جراحی برای باز کردن لوله‌ها در کسانی که قبلا سابقه توبکتومی یا وازکتومی داشته اند یا اعمال جراحی مربوط به رفع چسبندگی‌های رحمی در بانوان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارد. در همین رابطه و در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان صرفا برای داروهای مربوط به درمان ناباروری از طرف سازمان بیمه سلامت ایران هزینه شه است.

وی ادامه داد: دنبال کردن سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری یکی از دغدغه‌های جدی سازمان بیمه سلامت محسوب و از اولویت و اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه برخی خدمات درمان ناباروری ستاره داربوده و در تعهد بیمه‌های درمانی نیستند، افزود: بر اساس بند «ح» تبصره ۱۷ ماده واحده قانون بودجه سال۱۴۰۰ و در راستای سیاست‌های کلی جمعیت، دولت مکلف شده است اعتباراتی را ذیل ردیف‌های وزارت بهداشت تحت عنوان حمایت از هزینه‌های درمان ناباروری متمرکز کند. اعتبار این حساب مطابق نظر کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمانهای بیمه گر پایه، جهاد دانشگاهی و معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در خصوص مواردی نظیر پوشش ۹۰ درصد کل هزینه‌های سه دوره کامل یکی از روشهای کمک باروری (آی.سی.اس.آی) و (آی.وی.اف) برای هر زوج نابارور و همچنین پوشش هزینه‌های داروئی و پاراکلینیک و سایر روشهای درمان ناباروری هزینه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بر اساس قانون، افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند، می‌توانند بسته به شرایط خود تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار گیرند. بدین ترتیب امکان استفاده از پوشش بیمه‌ای برای زوجین نابارور فاقد بیمه نیز مشابه سایر افراد جامعه فراهم است.