دردسرهای یک وسیله ارتباطی

۷ قانون استفاده از تلفن همراه در محل کار

بدون تردید تلفن های همراه به یکی از اقلام بسیار پرکاربرد و مورد استفاده در زندگی افراد تبدیل شده است. اگرچه این ابزار امکانات متفاوتی را نظیر تماس با سایرین و اتصال به اینترنت در اختیار شما قرار می دهد، با این حال خود این وسیله می تواند به زمینه ای برای کاهش تمرکز شما در محل کار تبدیل شود.

به همین خاطر امروزه بسیاری از شرکت ها محدودیت های جدی در این زمینه اعمال کرده اند. با این حال تفاوتی ندارد اگر در شرکت شما چنین قوانینی وجود نداشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرصت امروز، در راستای نشان دادن تعهد خود نسبت به موقعیت شغلی به دست آمده، لازم است تا محدودیت هایی برای خود تعیین کنید. درواقع شما برای انجام دقیق کارهای خود، به حداکثر تمرکز ممکن نیاز خواهید داشت. در همین راستا و در ادامه به بررسی هفت قانون اصلی در زمینه استفاده از تلفن همراه در محل کار، خواهیم پرداخت.

۱-تلفن همراه را در مکانی دور از دسترس خود قرار دهید

چک کردن شبکه های اجتماعی، نگاه کردن به لیست پیام ها و تماس ها و تمایل به استفاده از انواع اپلیکیشن ها از جمله مواردی محسوب می شود که ممکن است در طول زمان انجام یک فعالیت به ذهن شما خطور کند. برای کاهش این احتمال توصیه می شود تا تلفن همراه را در مکانی دور از دید و دسترس خود قرار داده و با این اقدام به حفظ تمرکز خود کمک کنید. با این حال این امر به معنای خاموش کردن گوشی تا پایان ساعت کاری نبوده و این احتمال وجود دارد که تماس مهمی را داشته باشید. همچنین بهتر است تا در زمان استراحت خود، اقدام به استفاده از آن کنید تا خود را بیش از حد محدود تلقی نکنید. فراموش نکنید که امکان انجام یک برنامه کاملا سرسختانه در این زمینه سخت خواهد بود و احتمال پایبندی به آن را کاهش خواهد داد. به همین خاطر لازم است تا برنامه ای درست را داشته باشید.

۲-انواع هشدار ها و زنگ تماس تلفن خود را غیرفعال سازید

بدن شک صدای تلفن همراه شما حتی در دورترین نقطه اتاق کار نیز قابل شنیدن خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا در گام بعدی اقدام به غیرفعال کردن تمامی صداهای احتمالی تلفن همراه خود کنید. در این رابطه لازم است تا یک لیست از افرادی را که حتما باید به تماس آنها پاسخ دهید، ایجاد کرده و با استفاده از یک ساعت هوشمند، از تماس آنها باخبر شوید. اگرچه ممکن است تصور شود که این ابزار نیز تمرکز شما را مختل خواهد کرد، با این حال این ساعت ها از امکانات به مراتب کمتری در مقایسه با تلفن های همراه برخوردار بوده و نتایج آمارها نیز حاکی از آن است که افراد تمایلی به استفاده طولانی مدت از آن را ندارند. به همین خاطر نمی توان آن را مشکلی تلقی کرد.

۳-تماس های ضروری را جدی بگیرید

در صورتی که شما از شرایط خاصی برخوردار هستید، لازم است تا هشداری مخصوص را برای تماس هایی خاص در نظر گرفته و آن را جدی تلقی کنید. برای مثال ممکن است فرزند شما بیمار شده باشد و شما او را به آشنایی سپرده باشید. تحت این شرایط عدم پاسخگویی سریع شما ممکن است زمینه ساز مشکلی بزرگ شود.

۴-فراموش نکنید که ارسال صدا وقت کمتری را در مقایسه با نوشتن از شما اشغال خواهد کرد

افراد برای نوشتن نیاز به دیدن صفحه نمایش و استفاده از دستان خود خواهند داشت، با این حال ارسال صدا، این محدودیت ها را نداشته و افراد می توانند در هنگام انجام این اقدام، به کارهای دیگر نیز بپردازند. به همین خاطر توصیه می شود تا در صورتی که مجبور به ارسال پیامی هستید، این اقدام را از طریق ضبط صدای خود انجام دهید. بدون شک این امر به زمان کمتری نیز احتیاج خواهد داشت.

۵-از جواب دادن به تماس خود در مکان های عمومی خودداری کنید

بنا به هر دلیلی این احتمال وجود دارد که شما مجبور به پاسخ دادن به یک تماس و یا برقراری آن باشید. با این حال این اقدام شما نباید منجر به از دست رفتن تمرکز سایر همکاران شود. به همین خاطر نیز ضروری است تا مکانی مناسب را برای این امر پیدا کنید. همچنین توجه داشته باشید که هیچ دلیلی وجود ندارد که همکار شما از محتوای تماس ها باخبر شود. به همین خاطر این اقدام به حفظ زندگی شخصی و اسرار کاری شما نیز کمک خواهد کرد.

۶-اطلاعات مهم شرکت را در تلفن همراه خود ذخیره نکنید

میزان امنیت تلفن های همراه چندان بالا نبوده و نصب انواع برنامه ها بر روی آن می-تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات مهم شرکت شود. در این رابطه حتی عکس برداری نیز مشکلات خود را به همراه داشته و حتی توصیه می شود تا در جلسات شرکت این وسیله را با خود به همراه نداشته باشید. در نهایت نیز توصیه می شود تا در زمینه امنیت شبکه آموزش های لازم را داشته باشید تا با دقت عمل بالاتری رفتار کنید.

۷-در هنگام صحبت با دیگران از تلفن همراه خود استفاده نکنید

تفاوتی نمی کند که شما مشغول صحبت و یا گوش دادن هستید. استفاده از تلفن همراه در این شرایط اقدامی کاملا غیرحرفه ای و بی ادبانه خواهد بود. همچنین این امر که کنفرانس های خود را از روی متن های ذخیره شده در تلفن همراه خود انجام دهید، عدم تسلط و اشراف شما را نسبت به موضوع مورد بحث نشان خواهد داد. به همین خاطر نیز نباید از اهمیت ارتباط چشمی با سایرین در افزایش تاثیر گفته های خود غافل شوید. نکته دیگری که لازم است تا در این بخش مورد توجه خود قرار دهید این است که عدم استفاده بیش از حد از تلفن همراه باعث خواهد شد تا شما مجبور به ارتباطات مستقیم بیش تری باشید که در زمینه بهبود ارتباطات شما با کارمندان و ایجاد محیط کاری بهتر، کمک شایانی خواهد کرد.

در آخر نیز توجه داشته باشید که نتایج تحقیقات حاکی از آن است که استفاده مداوم از تلفن همراه، بر روی سلامتی شما تاثیر منفی را به همراه خواهد داشت. با توجه به این امر که شما برای ساعت های طولانی در محل کار خود حضور خواهید داشت، به همین خاطر لازم است تا دور بودن از این وسیله را اقدامی برای حفظ سلامتی خود تلقی کنید.